Dubai még mindig érezteti hatását
Államapapír és devizapiac: 272.50-ig erősödött a hazai deviza
A forint tegnap, annak ellenére, hogy a BUX 2.6 százalékot emelkedett, főleg a Nyugat-Európában tapasztalható részvénypiaci lejtmenet hatására a 271-274-es sávban araszolt felfelé az euróval szemben.
2009.12.01 12:48ma.huMa reggelre még mindig az előbbi range tetején tartózkodott a kurzus, de mostanra 272.50-ig erősödött a hazai deviza. A nap folyamán 270-ig tartó erősödésre lehet számítani, sőt amennyiben a Dubai problémák valóban nem eszkalálódnak tovább a hét későbbi részében 270 alá is izmosodhat a forint a közös devizával szemben. Természetesen elsősorban a (szokásos) nemzetközi befektetői hangulat javulásának hatására. A dollár gyengülésének következtében a dollár/forint jegyzések 181-ig estek mostanra.
Nemzetközi
A nyugat-európai tőzsdék – ahogy az összes többi – a Dubai sokk után ingamozgást követve, a pénteki 1 százalékos emelkedés után hétfőn nagyjából ennyivel estek. Makrogazdasági hír volt, hogy az Eurózóna novemberi inflációjára vonatkozó előzetes becslés év/év alapú 0.4 százalék helyett 0.6 százalék lett. Ez ugyanakkor még nem ad okot elszálló inflációs félelmekre, az elkövetkező 1 éves időtávon az EKB a 2 százalékos inflációs cél alatti fogyasztói árnövekedéssel számol. Tehát emiatt egyelőre nem fognak gyorsítani az exit-stratégiákon.
Hétfőn még két jelentősebb amerikai makroadat látott napvilágot. Mind a Chicago Fed régiós beszerzési manager index, mind a középnyugati – Dallas Fed – feldolgozóipari aktivitási index jobb lett a várakozásoknál. Az előbbi 54.2-rol 56-ra nőtt – 50 felett konjunktúráról beszélhetünk – míg az utóbbi stagnálás helyett 0.3 százalékkal növekedett. Lényeg, hogy a (feldolgozóipari) vállalati vezetők optimistábbak voltak novemberben, mint egy hónapja.
A Dubai World problémái csillapodni látszanak annak ellenére, hogy végleges döntés még nincs az ügyben és egyelőre csak a találgatások folynak. A Dubai közhivatalok, december 6-ig zárva tartanak, tehát addig hivatalos határozatra nem számítunk. Ami az eddigiekhez képest újdonság, hogy a korábbi 59mrd dollár helyett már csak 26mrd dollárnyi adósság átstrukturálásról folynak a tárgyalások, ami már jóval kisebb összeg. Igaz, a Dubai kormány hangsúlyozta a Dubai World és leányvállalatai, valamint a kormány közötti disztingválást, tehát várhatóan az nem fogja a vállalat adósságát átvállalni.
Viszont a kisebb átstrukturálandó összeg és a már eddig is tudható: a jegybank által nyújtott extra likviditás, Abu Dhabi várható segítsége és más térségek limitált kitettsége, mostanra egy globális veszélyt hordozó ügyből egy elszigetelt lokális problémává tették a Dubai World fizetési nehézségeit.
Ennek hatására a Wall-Street tegnap 0.3-0.5 százalékkal tudott emelkedni. A rally azért volt limitált, mert a fekete péntekrol – a hálaadási utáni első munkanap, mely az ünnepi vásárlási szezon hivatalos kezdetét jelenti – érkezett kiskereskedelmi forgalmi adatok, mindössze óvatos teljes szezont illető becslésekre adtak okot.
Tőzsdék
Az ázsiai piacokon kedd reggel újra 1 százalék feletti, sőt Japánban a 2 százalékot is meghaladó mértékű részvénypiaci növekedés valósult meg. A Nikkei rallyjában az játszott szerepet, hogy – elsősorban a kormány nyomására – a BOJ új, vállalatokat segítő, 0.1 százalékos fix kamatú hitelkonstrukció bevezetését tervezi. Az ázsiai piacok múlt héten 2 nap eséssel (csütörtök, péntek), e héten pedig 2 nap emelkedéssel reagálták le a Dubai sztorit.
Nyugat-Európában ma reggel már csaknem 2 százalékkal fentebb járnak a főbb indexek és az amerikai futures-ek is 1 százalékos pluszban tartózkodnak. Ehhez a Dubai problémák csillapodása mellett, a jobb német novemberi munkanélküliségi és svájci harmadik negyedéves GDP adat is hozzájárul. A délután folyamán még a novemberi, amerikai feldolgozó ipari ISM beszerzési manager index, valamint az októberi folyamatban lévő lakásértékesítési adatok fogják befolyásolni a piacok irányát.
Mindenesetre elmondható, hogy a korábban Dubai hatására inga módjára kilengő részvényárfolyamok csillapodni látszanak és miután egyéb területen nem történt változás sem a monetáris, sem a fiskális politikában globális szinten, valószínűleg mehet tovább a mérsékelt likviditási rally.
Az euró/dollár ugyan tegnap este csak bejött 1.50 alá, ma reggel már újra 1.5060-nál jár és 1.51 fölé való gyengülés várható, viszont a jen árfolyamán egyelőre nem látszik sem a Nikkei rallyja, sem az újabb pénzpumpálás hírének hatása. Továbbra is 131 környékén jár az euróval és 87-nél a dollárral szemben.
A magyar parlament tegnap elfogadta a 2010-es költségvetést, melybe az idei 3.9 százalékos GDP arányos államháztartási hiány után 3.8 százalékos deficitet építettek bele. A büdzsé 0.6 százalékpontnyi tartalékot tartalmaz, melyet csak a hiány mérséklésére lehet fordítani. Az MNB úgy látja, hogy a hiány idén eléri 4, jövőre pedig a 4.3 százalékot.
A Fidesz szerint – elsősorban egyszeri tételek miatt, mint például a MÁV, az MNB, a kórházak veszteségének fedezése miatt, melyeket a jelenlegi költségvetés nem tartalmaz – a 2010-es hiány elérheti a 7-7.5 százalékot. A kormány eredeti terveit ugyanakkor november végén elfogadta, mind az IMF, mind az Európai Bizottság. A régiós országok rendre alacsonyabb hiányt építettek bele költségvetésükbe, Csehország 5.3, Románia 5.9, Lengyelország pedig 6-7 százalékos GDP arányos deficitet tervez jövőre.
A várakozásainkkal ellentétben a magyar beszerzési manager index (BMI) novemberben 47.5-re csökkent az októberi 48.3 után. A részleteket (alindexeket) illetően a termelés 48-ról 48.3-ra emelkedett, de még mindig a recessziót a konjunktúrától elválasztó 50 pont alatt maradt. Az új megrendelések alindex szintén 50 pont alá esett, a készletmennyiségi mutató növekedett, míg az eladott áruk mutatója csökkent.
Mind az exort, mind az import alindexe csökkenést mutatott, a foglalkoztatásé ugyanakkor növekedett. Összefoglalva a magyar BMI azt mutatja, hogy a hazai gazdasági felívelés üteme elmarad mind a régiós, mind a fobb export célországokétól. A lengyel BMI 48.8-ról 52.4-re ugrott fel novemberben, míg a cseh szintén 50 fölé, 50.6-ra emelkedett.
Tegnap került nyilvánosságra, hogy a lengyel gazdaság a harmadik negyedévben 1.7 százalékkal növekedett év/év alapon, így az ezt megelőző két negyedév 0.8, majd 1.1 százalékos bővülésével az ország teljes mértékben elkerülte a recessziót.