A dollár felvette a kesztyűt az euróval szemben
Állampapír és devizapiac: Gyorsan gyengült a forint
A forint tegnap az eső nyugat-európai és régiós tőzsdék miatti, borúsabb befektetői hangulatban gyorsan 266-ig gyengült a reggeli 264 környéki szintekről az euróval szemben. A nap nagy részében a 265-266-os sávban oldalazott.
2009.11.18 12:24ma.huViszont szerda reggelre újra 265 alá izmosodott lévén, hogy a mai pluszos napnak néz ki a részvénypiacokon. A többi régiós deviza is belehúzott a zloty 4.085 a cseh korona 25.42-nél jár a közös devizával szemben.
A nap későbbi részében 264 alá is lemehetnek az euró/forint jegyzések, alapvetően a 263-266-os sávot tartjuk valószínűnek. A délutáni amerikai makroadatok lesznek meghatározóak a forintpiacon is, melyek a nemzetközi kockázatvállalási kedven keresztül fogják befolyásolni az árfolyamot. A tegnapi 3 hónapos (D100224) diszkont-kincstárjegy aukción az értékesítésre meghirdetett 35 milliárd forintnyi mennyiségre az utóbbi idoőben megszokottnál jóval nagyobb összegű 218.27 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett. A kibocsátó az eredetileg meghirdetett mennyiségnél 10 milliárddal többet 45 milliárdot fogadott el.
A lefedettség 4.85-szörös, az aukciós átlaghozam 6.19 százalékos lett. Az aukciós átlaghozam 26 bázisponttal alacsonyabb a legutóbbi kibocsátás átlaghozamánál és 6 bázisponttal alacsonyabb az előző napi 3 hónapos referenciahozamnál. A tegnapi aukción az elfogadott ajánlatok hozama 6.10 és 6.22 százalék között szóródott. A másodlagos állampapír-piaci hozamok is tovább folytatták esésüket, tegnap egy újabb 3-18 bázispontos esés valósult meg a hozamgörbében. A hozamgörbe mostanra gyakorlatilag a 6.20-7.20 százalékos sávba került.
Pozitívan hat a magyar adósság megítélésére, hogy a vártnál jobb piaci finanszírozási feltételek miatt hétfőn Magyarország lemondott nemzetközi hitelcsomag durván 1.3mrd eurós következő részletéről. Illetve – a korábbi magasabb prognózisaikat felülvizsgálva – most már az EB és az IMF is tarthatónak véli az idei 3.9 százalékos és a 2010-es magyar GDP arányos költségvetési hiánycélt. Mindemellett mindkét szervezet megelégedését fejezte ki a hazai pénzügyi válságkezeléssel kapcsolatban, a hétfőn lezárult legutóbbi értékelésük után.
Valamint: Lévén, hogy az MNB-től is a kamatcsökkentési ciklus óvatos folytatására utaló nyilatkozatok érkeztek, ez azonnal beárazódott a hozamokba, sőt további mérsékelt esés várható a közeljövőben.

A tegnapi nemzetközi makroadatokat illetően, az Eurózóna szeptemberi külkereskedelmi mérlege a szezonálisan kiigazítatlan adatok szerint 3.7mrd eurós többletet ért el az augusztusi 4mrd eurós hiány után. Sőt a szezonálisan kiigazított adat még drasztikusabb növekedést mutatott, e számítások szerint 6mrd euróra rúgott a külker többlet a valutaunióban.
Az export hó/hó alapon 5.5, míg az import hasonló viszonylatban csak 1.1 százalékkal növekedett szeptemberben. A számok egyértelműen pozitív tendenciát jeleznek, hiszen még a jelenlegi relatíve erős euró mellett is magas keresletet mutatkozik az Eurózóna termékei iránt. Érdekes, hogy az USA szeptemberi külkereskedelmi mérleg hiánya lett jóval nagyobb, mint amiről a várakozások szóltak, így a felülvizsgálás után, a nettó export hatásai miatt, a két térség harmadik negyedéves GDP növekedése közötti különbség (0.3% és 0.9% n.év/n.év) csökkenni fog. Ennek ellenére a nyugat-európai tőzsdék a hétfői rally utáni szokásos profit realizálás miatt 0.4 - 0.5 százalékos lejtmenetet mutattak és a Wall-Street indexei is a nap nagy részében piros tartományban tartózkodtak, mindössze a kereskedés utolsó fél órájában tudtak valamelyest fentebb csúszni és, így végül 0.1-0.3 százalékos pluszban zárni.
Az eladói nyomáshoz hozzájárult a vártnál negatívabb októberi amerikai ipari kibocsátás adat. A termelés mindössze 0.1 százalékkal tudott növekedni szeptemberhez képest, míg az elemzői konszenzus 0.4 százalékos emelkedést valószínűsített. Igaz, az USA általános kapacitáskihasználtsága 70.5 százalékról 70.7 százalékra nőtt és a termelői árindex változatlan maradt az év tízedik hónapjában - melyek önmagukban pozitív adatok - de ezek most nem lelkesítették a befektetőket, inkább néhány felminősítés miatt zöldültek ki végül az indexek.
Az ázsiai piacokon szerdán reggel vegyes teljesítménnyel zártak az indexek. A Nikkei újra 0.5 százalékkal lentebb zárt, miután a Mitsubishi UFJ Financial Group, japán legnagyobb bankkonszernje a vártnál rosszabb harmadik negyedéves hitelezési veszteségeket tett közzé.
A térség többi országában mérsékelt emelkedés valósult meg. A nyugat-európai börzéken mostanra 0.5 százalékkal fentebb járnak a főbb indexek, viszont az amerikai futuresek egyelőre bizonytalankodnak. Alapvetően nem romlott a befektetői hangulat, a mai nap folyamán már jó eséllyel láthatunk újabb emelkedéseket a tőzsdéken. Természetesen jelentős piacbefolyásoló hatással lesz a délelőtt megjelenő BoE minutes – a legutóbbi MC ülés jegyzokönyve – melyből kiderül majd, milyen arányban szavaztak a mennyiségi lazítási program kibovítésére, így következtetni lehet, hogy mi várható ezután.
Emellett még az októberi amerikai infláció és ingatlanpiaci adatok fogják megmozgatni a piacokat. A dollár tegnap 1.4850-ig erosödött az euróval szemben, igaz mostanra ismét 1.4950-nél járnak a jegyzések. A keddi dollár rallyt a részvénypiaci profitrealizálásokon kívül az is segítette, hogy Ben Bernanke mellett Jean-Claude Trichet is felszólalt az „erős” – már amennyire most annak lehet nevetni – dollár mellett.
A Fed az amerikai infláció megfékezése miatt akarja megállítani a dollár gyengülését, az EKB pedig azért, hogy az Eurózóna jelenleg magára találó exportját ne törje le a túlságosan izmos euró. Ennek ellenére a dollár középtávú gyengülése a valószínű, bár volt, aki már e nyilatkozatokból is majdani nyíltpiaci intervenciókra következtetett.