Tovább haladt a lejtőn a forint

Állampapír és devizapiac: A munkanélküliség emelkedése felülmúlta a várakozásokat!

A forint tovább haladt a lejtőn tegnap és a reggeli 272-es szintekről még a délelőtt folyamán 274 fölé erőtlenedett az euróval szemben, sőt a ma reggeli illikvid órákban hajszálnyival 275 fölé is felnézett a kurzus.

2009.10.29 12:58ma.hu

De egyelőre még nem beszélhetünk a 3 hónapja tapasztalható 265-275 sávból való érdemi kitörésről az euró/forint vonatkozásában. A gyengülés oka egyértelműen a nemzetközi piacokon az elmúlt kicsit több mint 1 hétben megvalósult 5-6 százalékos korrekció, mely fordulóponthoz érkezhet, vagy újabb lökést kaphat a délutáni amerikai GDP adat nyilvánosságra kerülése után.

Mostanra viszont nagyjából a tegnap délelőtti szintek stabilizálódtak a régiós devizák piacán, a forint 273-ig, a zloty 4.25-ig a cseh korona 26.30-ig tért vissza az euróval szemben annak ellenére, hogy mindegyik megjárt már ennél 1 százalékkal gyengébb szinteket is tegnap. A lengyel alapkamat 3.5 százalékon való tartása nem befolyásolta jelentősen a piacokat, valamelyest erősítette a zloty-t, hiszen a kommentárokból a lengyel monetáris lazítási ciklus befejezését lehetett kiolvasni.

Egyelőre tehát kivárás tapasztalható, a vártnál jobban megugró magyar munkanélküliség egyelőre nem jelentős befolyásoló tényező a forintpiacon. Az eladói nemzetközi romló befektetői hangulat következtében természetesen a régiós börzék is nagyon zuhantak az utóbb napokban, valamint a magyar másodlagos állampapír-piaci hozamok is főleg a hozamgörbe hosszabb végén újabb 20-30 bázisponttal emelkedtek tegnap. Meredekebbé vált a hozamgörbe.

Amennyiben folytatódik a korrekció az elkövetkezendő hetekben globális szinten akkor a 275-280(285)-ös sávba pattanhat fel az euró/forint kurzusa, de ehhez még legalább újabb 5-10 százalékpontot kell esni a főbb tőzsdeindexeknek. Ha viszont fordulatot tud venni a piaci hangulat akkor természetesen újra a 265-275-ös sáv erős oldalára térhetnek vissza a jegyzések. További előrejelzések adása elott, várjuk meg a délutáni USA GDP adatot!

A szerdai nap sem hozott felüdülést a fobb nemzetközi részvénypiacokon. Komolyabb makroadat híján Nyugat-Európában tegnap az általános gazdasági fellendülés robosztusságába vetett hit gyengülése és azon, egyre inkább erősödő, bár újnak nem mondható vélemények befolyásolták a hangulatot, hogy részvénypiacok jócskán túlszárnyalták a reálgazdaság jelenlegi állapotát. A nagy arányban elinduló profitrealizálás következtében a főbb indexek 2-2.5 százalékkal estek és sorozatban az ötödik napjukat zárták piros tartományban.

A tengerentúlon is komoly zuhanás volt megfigyelhető a részvénypiacokon a Dow Jones index „csak 1.2 százalékkal az S&P 500 nagyjából 2 százalékkal, míg a Nasdaq 2.7 százalékkal araszolt lentebb. A kereskedés megkezdése elott a szeptemberi amerikai tartós fogyasztási cikkek rendelésállományi adat még pozitív megerősítéssel tudott szolgálni.

Augusztushoz képest 1 százalékkal nőtt a kereslet ezen termékkör iránt, ami némileg felülmúlta a 0.8 százalékos növekményről szóló várakozásokat. Viszont a szeptemberi új lakásértékesítési adatok ismét kisebb csalódást okoztak az amerikai ingatlanpiac rehabilitációját illetően.

Az elemzői konszenzus által valószínűsített 440 ezres volumen helyett csak 402 ezer lakás talált új vevőre és az augusztusi előzetes 427 ezres számot is 419 ezerre módosították le. Sőt emellett az MBA által mért jelzáloghitel igénylések is sorozatban a harmadik hete mutattak csökkenést. Az adatok valójában nem kiábrándítóak, mindössze arról tanúskodnak, hogy semmilyen téren való felívelés nem lehet monoton növekvo görbe, kisebb-nagyobb visszaesések egy javuló trendben is vannak. Továbbra is valószínű, hogy az amerikai ingatlanpiac már túl van a mélyponton, viszont a hivatalos információk szerint novemberben 30-án beszüntetendő 8,000 dolláros első lakásvásárlási adókedvezmény még tovább, az utóbbi időben tapasztalt javulást erodálhat el.

Gőzerővel folynak ugyanakkor a tárgyalások e mesterséges ösztönző meghosszabbításáról is. A legfrissebb hírek szerint tető alá hoztak egy megegyezést, hogy a programot az eredeti formában kitolnák jövő áprilisig. Valamint kiszélesítenék a jogosultsági kört, jelesen úgy,  hogy a nem első lakásvásárlók is igényelhetnének 6,500 dollár adókedvezményt, amennyiben állandó lakóhelyül választják a megvásárlandó ingatlant és amennyiben már 5 éve laktak az előző lakásukban. Hivatalos döntés viszont még nem született ez ügyben.

Annak ellenére, hogy a szeptemberi japán ipari termelési adat 1.4 százalékos hó/hó alapú növekedést mutatott az 1 százalékos várakozásokhoz képest, a Távol-Keleten is jelentos mínuszokat láthattunk csütörtök reggel. A főbb piacok 2-2.5 százalékkal estek követve a tengerentúli zuhanásokat. Annak ellenére, hogy augusztus vége óta folyamatosan a levegőben van egy jelentősebb korrekció szele a befektetőket meglepte az elmúlt néhány napban tapasztalható eladói nyomás.

A tőzsdék és a reálgazdaság közötti nagyra nőtt gap, mellette az exit-stratégiák pedzegetése, néhol már a megkezdése is beárnyékolja a likviditás alapú rallyt. A két héttel ezelőtti, a G20-ak közötti első ausztrál kamatemelést tegnap a norvég jegybank követte, ahol 1.25 százalékról 1.5-re emelték az irányadó rátát az infláció megfékezése céljából. Nyugat-Európában csütörtök reggel is bizonytalankodnak a piacok és vállalati jelentések ide vagy oda, a délutáni amerikai GDP adatig minden bizonnyal a jelenlegi hangulat, a kivárás lesz irányadó. Még a délelott folyamán napvilágot látnak majd az Eurózóna gazdasági bizalmi index adatai, de ők ma csak az előzenekar lesznek az USA GDP előtt.

3.3 százalékos évesített negyedév/negyedév alapú növekményt vár a piac, az elmúlt negyedév 0.7 százalékos azonos értelemben vett csökkenése után. Egyelőre az amerikai futuresek 0.3-0.4 százalék körüli zöld tartományban járnak. A nagyobb eladói nyomás esetén mentsvárnak számító két deviza a dollár és a jen folyamatosan erősödik az utóbbi napokban lévén, hogy a befektetők a kockázatos eszközökbol kilépve a biztonságosabbnak tekinthető állampapírokba viszik vissza a pénzüket.

Az euró/dollár 1.4750-ig süllyedt vissza, míg az euró/jen valamivel 134 alá és délután fog eldolni, hogy merre tovább. Folytatódik –e a két deviza erősödése, vagy jobb GDP adat esetén újrakezdodhet a gyengülés.

A befektetői bizonytalanság legjobb mutatója a VIX index 3 kereskedési nap alatt 20-ról 28-ig emelkedett tegnapra. A nyersolaj ára egyrészt a piaci hangulat másrész a zöld-hasú erosödése miatt 78 dollár alá csökkent.

A munkanélküliségi ráta a várakozásokat felülmúlva 10.3 százalékra emelkedett a július-szeptemberi periódusban az előző háromhavi 9.9 százalékról és az egy évvel korábbi 7.7 százalékos rátához képest.

A foglalkoztatottak száma 17 ezerrel csökkent az előző hónaphoz képest, míg 141 ezerrel az egy évvel korábbi szinthez viszonyítva. A gazdaságilag aktívak száma (foglalkoztatottak +munkanélküliek) 30 ezerrel esett az egy évvel korábbi értékhez képest, tehát szerencsére relatíve ritkának mondható az állások elvesztése után az inaktív státuszba való vonulás, a munkaerőpiac elhagyása.

Látható, hogy a csökkenő hazai kereslet további elbocsátásokhoz vezet a kis- és középvállalkozási szektorban, de még a nagyvállalati szektorban sem fejeződtek be a tömeges elbocsátások (lásd. GE). Így a munkanélküliségi ráta 11 százalékig való emelkedésére számítunk 2009 év végéig, míg az állástalansági ráta tetőzését 11.5 százalékon várjuk 2010 első felében. A fiatalkorúakat sújtja leginkább a válság a 15-24 éves korosztályban az állástalansági ráta 20.8 százalékról 27.7 százalékra növekedett az utóbbi egy évben.

A munkanélküliek 42,3%-a egy éve, vagy annál régebben keresett állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 16,4 hónap, 2,4 hónappal rövidebb az egy évvel korábbinál, ami a munkanélküliségi státusba történő intenzív beáramlás következménye – jelentette a KSH.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.