"Nincs munka? Eladunk mindent!"
A vagyon elárverezésétől tartanak a diósgyőri kohászok
A diósgyőri kohászatot működtető DAM 2004. Kft. érdekképviseleti szervezetei szerint a cég tulajdonosa arra törekszik, hogy a társaság vagyontárgyait elárvereztesse, a csarnokokat, gépeket, berendezéseket értékesítse.
2009.03.20 14:10MTIEgyebek mellett ezt tartalmazza az a közlemény, amelyet a társaságnál működő szakszervezetek és üzemi tanács (ÜT) nevében Ágotai József, az ÜT elnöke juttatott el az MTI-hez pénteken.
Az érdekképviseletek úgy látják, hogy a DAM 2004 Kft.-nél a jelenlegi folyamatok egy előre megírt forgatókönyv alapján folynak, amely szerint a február 26-án bejelentett kétlépcsős létszámleépítés keretében történő 878 munkavállaló elbocsátása mellett, a gyár leállítása, konzerválása, és egy későbbi újraindítása szerepelt. A bejelentéssel kapcsolatos egyeztetések során az újrainduláshoz szükséges mintegy 140 fős létszám megtartására, a felmondásra kerülő munkavállalók járandóságának kifizetésére érdemi választ nem kapott az érdekképviselet, a február havi munkabérek kifizetése 10 napot késett, közben az ügyvezető igazgatót felmentették beosztásából - sorolta kifogásait Ágotai József. Tájékoztatása szerint ügyvezető hiányában állnak a létszámleépítésről folyó tárgyalások, és a korengedményes nyugdíjra jogosult 125 dolgozó nyugdíjazásának lehetőségeiről sem tárgyalnak.
Az érdekképviseletek véleménye szerint "ez csak időhúzás a tulajdonos részéről, mert valószínűsítjük, hogy nincs a társaságnak pénzügyi fedezete ezek kifizetésre". A közleményben felhívják a figyelmet arra, hogy a társaságnál egy nagyon szoros határidőhöz kötött leltározás kezdődött meg, amelynek célja - az érdekvédelmi szervezetek véleménye szerint - a jelzálogjog érvényesítése, és a vagyon árverésen történő értékesítése. Hozzáteszik: ez pedig a meglévő társasági vagyon kimentését, a földterület megszerzését, a csarnokok, gépek, berendezések hulladékként történő feldarabolását célozza.
Az érdekképviseletek szerint jelenleg minden törekvés arra irányul, hogy a társasággal szemben beadott felszámolási kezdeményezéseket mindaddig elhúzzák, kivédjék, amíg a vagyon a DAM 2004 Kft.-nél van. Az érdekképviseleti szervezetek szerint az a cél, hogy új ügyvezetőt csak később nevezzenek ki, aki bejelenti a fizetésképtelenséget és hagyja, hogy a vagyon nélkül maradt társaság felszámolásra jusson. Ennek kárvallottja a DAM 2004 Kft. 900 munkavállalója, az állam.
Miskolc pedig kénytelen lesz szembesülni a munkanélkülivé vált emberek gondjával, családjaik megélhetésének ellehetetlenülésével.