Energiaválság
Európa energiaválsága tovább súlyosbodott
A folyamatos földgázszűke mellett Európa a téli szezonnak a franciaországi nukleáris termelés csökkentésével néz szembe, ami tovább súlyosbítja az energiaválságot, és a kontinens nagy része enyhébb télért imádkozik.
2021.12.18 19:32ma.huA francia EDF csütörtökön leállított két atomerőművet, miután az egyikben hibát találtak a rutinkarbantartás során. Ezzel jelenleg négy atomerőművet állítottak le, amelyek a szomszédos országokba és az Egyesült Királyságba jelentős áramexportőrnek számító Franciaország jelenlegi áramellátásának 13%-át adják.
Franciaország a teljes villamos energia több mint 70%-át nukleáris energiatermelésből nyeri, és jelentős villamosenergia-exportőr, többek között az Egyesült Királyságba is.
A francia atomerőművek leállása éppen akkor következett be, amikor Európában a tél miatt eleve csökkenni kezdett a hőmérséklet, és nagy a földgázszűkösség, mivel a földgáztárolókban lévő gázkészletek az elmúlt évtized legalacsonyabb szintjén állnak.
A francia villamosenergia-export egy része nélkül egyes északnyugat-európai országok saját áramellátása is korlátozva lehet.
Ha a téli időjárás a szokásosnál hidegebb lesz, az nem jelent jót a fogyasztók számára az egekbe szökő áramárak és energiaszámlák tükrében, ráadásul felvetheti az egyre gyakorbb áramkimaradások lehetőségét is - jegyzi meg a Bloomberg.
"Most már csak 2-3 Celsius-fokkal kellene az évszakos normális alatt maradni ahhoz, hogy bajba kerüljünk" - mondta Emeric de Vigan, a COR-e energiaelemző cég vezérigazgatója a Bloombergnek.
Miután Franciaország leállította néhány atomerőművét, az európai áramárak csütörtökön rekordszintre szöktek.
A franciaországi atomerőművek leállása a lehető legrosszabbkor jön Európa energiaellátása szempontjából, tekintettel arra, hogy a hideg tél kimerítheti a földgázkészleteket, és hogy az orosz vezetésű Északi Áramlat-2 gázvezeték hitelesítését vizsgáló német hálózati szabályozó hatóság csütörtökön közölte, hogy 2022 júliusa előtt nem hoz döntést.