Folytatódhat a monetáris lazítás
Elemzők: az inflációs cél elérhető, tovább csökkenhet a kamatszint
Piaci elemzők szerint a vártnak megfelelő mértékű volt az MNB 50 bázispontos hétfői kamatcsökkentése, a szakértők egyetértenek a jegybank értékelésével, miszerint a jelenlegi gyenge forint árfolyam mellett sem kerül veszélybe a kitűzött inflációs cél elérése, így folytatódhat a monetáris lazítás.
2009.01.19 16:04MTIA Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 50 bázisponttal, 9,5 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot hétfőn. Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője elmondta: az 50 bázispontos csökkentés egybeesett a piaci konszenzussal, és ő maga is erre számított.
A kamatdöntő ülésről kiadott közleményből véleménye szerint az derül ki, hogy a legutóbbi ülés óta a növekedési kilátásokkal kapcsolatban pesszimistábbá vált a jegybank, így a következő időszakra jelentős gazdasági visszaeséssel számol, miközben az infláció tovább javul. Trippon Mariann szerint mivel a forint jelenlegi árfolyamszintje nem veszélyezteti az inflációs célt, az MNB arra törekszik, hogy amilyen gyorsan lehet lejjebb vigye az alapkamatot. Az elemző emlékeztetett arra, hogy az októberi 300 bázispontos emelésből - a hétfői csökkentéssel együtt - 200 bázispontot már "visszaadott" az MNB. A CIB Bank elemzője úgy látja: az MNB arra helyezi a hangsúlyt, hogy a monetáris politika eszközeivel támogassa a növekedést.
Ahhoz, hogy a hitelezési aktivitás újrainduljon, fontos, hogy a forintkamat olyan szintre kerüljön, ami már összemérhető egy devizahitel kamatkondícióival - fejtette ki Trippon Mariann, aki februárban újabb 50 bázispontos kamatcsökkentést vár, az év végére pedig 7 százalékos alapkamatot feltételez.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője szintén úgy vélekedett, hogy a vártnak megfelelő volt az MNB döntése. Az 50 bázispontos enyhítést egyrészt a rendkívül magas forintkamat, másrészt a gyorsan csökkenő infláció indokolja.
A jelenlegi kilátások szerint 2009 elején már elérhető a kitűzött inflációs cél, ami azt jelenti, hogy bőven lehet tovább csökkenteni a kamatot, még a forint közelmúltban tapasztalt jelentős gyengülése ellenére is - fejtette ki az elemző.
Megjegyezte, hogy a döntés nem okozott komolyabb kilengést a forint/euró árfolyamban. A Raiffeisen Bank elemzője arra számít, hogy az MNB az első negyedévben nagy ütemben tovább csökkenti az alapkamatot, amely így március-áprilisra 8 százalékig csökken, az év végére pedig 6 százalékra süllyed.