57 milliárd forint áll rendelkezésre
Több tízmilliárd forintos pályázati keret nyílhat a kvótakereskedelemből
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) két, épületek energiatakarékosságára vonatkozó pályázatot indít 2009. május 31-ig, ezek forrását a kiotói-jegyzőkönyv alapján történő kvótakereskedelem - több tízmilliárd forintra rúgó - bevételeiből biztosítják.
2009.01.09 17:42MTI A minisztérium pályázatai a nem panel típusú lakossági ingatlanokra, valamint közintézményekre - óvodákra, iskolákra, kórházakra - vonatkoznak és bármilyen, az épületek energiatakarékosságát eredményező befektetésre felhasználhatók - fejtette ki Oláh Lajos környezetvédelmi államtitkár.
A Zöld Beruházási Rendszerből finanszírozott pályázatok a beruházás legalább 40 százalékát fedezik, de a támogatási intenzitás tovább nőhet a komoly energiamegtakarítási beruházások esetén - fűzte hozzá. Oláh Lajos hozzátette: a pályázatokat - a Környezet és Energia Operatív Programhoz (KEOP) hasonlóan - a zöldtárca felügyelete alá tartozó fejlesztési igazgatóság koordinálja.
Megjegyezte: a KEOP szintén energiatípusú, de összetettebb - a megújuló energiára is koncentráló - pályázataira 57 milliárd forint áll rendelkezésre 2009-ben. Szabó Imre kiemelte: a kormányközi kvóta-tárgyalások ugyan egy rövid időre leálltak 2008 végén a nemzetközi gazdasági válság miatt, de 2009-ben ismét folytatódnak. A KvVM a pályázatok kihirdetésének határidejéig, vagyis legkésőbb március végéig nyilvánosságra hozza a szén-dioxid kvóta-értékesítések pontos bevételét - hangsúlyozta a miniszter.
Magyarország - a szigorú kibocsátás csökkentési vállalásai miatt - az átlagosnál nagyságrendekkel nagyobb árat kapott a Belgiumnak és Spanyolországnak értékesített 8 millió egységnyi kvótáért - tette hozzá.
A világban jelenleg két működő és egy tervezett szén-dioxid kereskedelmi rendszer van. A tizenöt évet felölelő kiotói jegyzőkönyvet, az Amerikai Egyesült Államok kivételével az összes gazdaságilag meghatározó ország aláírta. A nemzetközi megállapodások fontos kitétele, hogy a kvóta-kereskedelemből származó bevételeket kizárólag "zöld fejlesztésekre" költhetik a kibocsátók.
A kiotói jegyzőkönyv alapján a magyar állam is beszállt a karbon-kereskedelembe, 2008-ban összesen 8 millió tonna károsanyag-kibocsátásnak megfelelő kvótát értékesített Belgiumnak és Spanyolországnak, melyek ellenértékét nem hozták nyilvánosságra. Elemzők számításai szerint Magyarország 2008-2012. között 270-350 milliárd forint bevételre számíthat a kiotói jegyzőkönyv által szabályozott kereskedelemből.