Betegellátást és a szakmai programokat gátol a PM
Egészségügyi szervezetek szerint a PM fiskális politikája veszélyezteti az intézmények működését
Több egészségügyi szakmai szervezet úgy véli, hogy a Pénzügyminisztérium (PM) fiskális politikája közvetlenül veszélyezteti az egészségügyi intézmények működését, a betegellátást és a szakmai programok megvalósítását; erről szóló közleményüket kedden juttatták el az MTI-hez.
2008.10.14 16:45MTIA Magyar Kórházszövetség (MKSZ), az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete (EGVE), a Humán Egészségügyi Magánszolgáltatók Egyesülete és a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) a Pénzügyminisztérium múlt heti tájékoztatására reagált. A tárca akkori közleménye szerint az intézmények finanszírozása rendezett, biztosított a fedezet a 13. havi bér kifizetésére.
Az intézmények finanszírozása az Egészségbiztosítási Alapból (E-Alap) történik, mégpedig a gyógyító-megelőző ellátás előirányzatából. Az intézmények és a szolgáltatók az általuk elvégzett ellátások után és alapján, vagyis saját teljesítményük szerint jutnak forráshoz. Továbbá - taglalta a PM - az E-alapnak a gyógyító-megelőző ellátást finanszírozó előirányzata minden évben tartalmazza az intézmények által kifizetendő bér, valamint a 13. havi - 4 heti - illetmény fedezetét. Az idén a gyógyító-megelőző kassza 741,4 milliárd forintos előirányzattal rendelkezik. Tavaly annyiban tért el a finanszírozás a megszokottól - emlékeztetett a tárca -, amennyiben ezt a 13. havi bérrel kapcsolatos megállapodás, amelyet a kormány a szakszervezetekkel kötött, indokolta. E megállapodás alapján 2007-ben és 2008-ban másfél havi 13. havi kifizetés finanszírozása történt, illetve történik. Így átmenetileg szükségessé vált egy költségvetési többletforrás a plusz két-két heti rész fedezetére.
Ahogyan a múlt évben a többletet, az idén is a plusz két heti kifizetést - amely januárban megtörtént - fedezte a központi költségvetés. Ezen túl azonban nincs szükség költségvetési beavatkozásra, a havonta fizetendő 13. havi részletek fedezete a normál egészségügyi intézményi finanszírozás keretében rendelkezésre áll - írta a Pénzügyminisztérium. A szakmai szövetségek azonban úgy vélik, hogy a fenti PM-állítás több mint vitatható: a korábbi években az összeget az egészségügyi intézményeknek csak hitelként folyósították és ha ezt az összeget a szolgáltatók felvették, akkor azt havi törlesztés formájában vissza kellett fizetniük. Míg a 2007. évre vonatkozó 13. havi bért a központi költségvetésből fedezték, addig a 2008. évi ellentételezése az egészségügyi ágazatban elmaradt.
A kommünikében a szervezetek kiemelik azt is, hogy a teljesítmény-finanszírozás egységdíját nem emelték, így ezen a díjon keresztül sem juthatnak hozzá az egészségügyi intézmények a 13. havi bér fedezetéhez. "A teljesítménydíjak hosszú ideje változatlanok, a rendszerben nincs többletforrás" - olvasható az állásfoglalásukban. A közleményt jegyzők szerint mind a finanszírozásnak, mind a bér jellegű juttatásoknak szektorsemlegesnek kell lenniük, vagyis nem lehet különbséget tenni önkormányzati, állami, vagy egyházi és önkormányzati tulajdonú, de gazdasági társaság által működtetett egészségügyi szolgáltató között, mert ez versenyhátrányt okozhat.