A kormányfő francia befektetőkkel tárgyalt
Gyurcsány szerint Franciaországból érkezhetnek új impulzusok a magyar gazdaság fejlesztéséhez
Magyarországnak új gazdasági impulzusokra van szüksége, Franciaország új barátokat keres, és ez a közös érdek teszi lehetővé a két ország közötti stratégiai partnerségi megállapodás aláírását, mondta csütörtökön Gyurcsány Ferenc a párizsi magyar nagykövetségen francia befektetők előtt.
2008.05.22 16:23MTI- A társadalmi és a gazdasági célok összeegyeztethetőek (Magyarországon), és ebben kérem a francia üzletemberek támogatását - mondta a magyar kormány által elindított reformok ismertetése után Gyurcsány.
Előadásában kiemelte: Franciaország sokáig késlekedett a közép-kelet-európai térséget felfedezni, és emiatt a rendszerváltás után eleinte elsősorban amerikai és német impulzusok hatottak a magyar gazdaságra. Míg Németországon belül csak Bajorországgal 10 milliárd euróra rúg az éves külkereskedelmi forgalom értéke, addig Franciaországgal alig éri el a 6 milliárd eurót.
A késlekedés azonban új lehetőségeket is rejt magában, a miniszterelnök szerint. A magyar kormány azt keresi - mondta Gyurcsány -, hogyan lehet állami közreműködéssel, vállalati szinten létrehozni a két ország közti szorosabb együttműködést. Magyarország elsősorban a biotechnológiában, a kutatás-fejlesztésben és a távközlési fejlesztésekben szolgál lehetőségekkel, és a kelet-közép-európai térség egyik legjobb természettudományos és technológiai oktatásával, valamint fejlett biotechnológiával rendelkezik. Gyurcsány szerint Franciaország és Magyarország hasonló kihívások előtt áll, és ehhez a választóktól érkező reakciók sem térnek el a két országban.
- Az utóbbi években Magyarország nagy átalakuláson ment át. Szántottunk, vetettünk, beleizzadtunk. Az aratás még előttünk áll, és az remélhetőleg könnyebb lesz - mondta a miniszterelnök. Magyarországon a kormány az első két évben az államigazgatásban, a felsőoktatásban és az egészségügyben indított el messze ható reformokat. - Egy ponton azonban meg kellett állni, mert erős volt a politikai és társadalmi ellenállás - magyarázta a kormányfő. - Az egészségügyben a 400 méteres síkfutásban 300 méternél meg kellett állni - tette hozzá Gyurcsány kifejtette: szeretne új ösztönzést adni Magyarországnak, és közben nyugalmat teremteni a hétköznapokban, amihez szerinte a nyugodt reformpolitika a megfelelő eszköz. Ezek közül kiemelte a magyar adórendszer megújításának szükségességét, amely "több lesz, mint a szokásos éves igazítás, de kevesebb, mint egy adóreform" a munkahelyteremtés és a beruházások ösztönzésének, illetve könnyítésének céljával.
A kormány keresi a lehetőségeket a 2006-os, plusz 4 százalékos vállalati adó eltörlésére, a 16 százalékos társasági adó megváltoztatására, amely a legalacsonyabb Kelet-Európában, a munkavállalók után befizetendő, 2000 forintos egészségügyi hozzájárulás eltörlésére, valamint a társadalombiztosítási járulékcsökkentésre és az adóbevallás egyszerűsítésére.