Tombol az egyébként nyugodt bolygó
Globális vihar dúl a Szaturnuszon
A teljes bolygót átfogó gigantikus méretű vihart figyelhetnek meg az asztronómusok a Szaturnuszon.
2011.05.20 21:31MTIAz Európai Déli Obszervatórium (ESO) Nagyon Nagy Teleszkópjának (Very Large Telescope) és a Cassini űrszondának a segítségével a kutatók részletesen tanulmányozhatják a jelenséget.
A szakértők többek között úgynevezett sztratoszférikus jelzőtüzeket is megfigyeltek, amelyek világosabb fényben égnek, mint a bolygó többi része.
A Szaturnusz atmoszférája normális esetben meglehetősen nyugodt. De nagyjából egy Szaturnusz-évben - azaz kereken harminc Föld-évben - egyszer a gázóriás északi féltekéjén gigantikus méretű vihar tör ki - írja közleményében az ESO.
Az asztronómusok korábban is megfigyeltek már ilyen viharokat, de még sohasem voltak a körülmények ilyen ideálisak, mint idén: először kerültek a Cassini űrszonda segítségével a Szaturnusz közvetlen közelébe.
"Sokkal mélyebben nyertünk betekintést az atmoszférába és pontosabban mérhetjük a hőmérséklet-változásokat és a vihar szélsebességét" - hangsúlyozta Leigh Fletcher, az Oxfordi Egyetem munkatársa.
A kutatók a megfigyelések során gyűjtött tapasztalataikat a Science című szaklapban mutatták be.
A tapasztalatok szerint a vihar a Szaturnusz egész atmoszférájára hatást fejt ki: még néhány száz kilométerre a felhőtakaró felett is észrevehető a változás. A normál esetben mínusz 130 Celsius fokos hőmérséklet bizonyos helyeken 15-20 fokkal melegebb.