Elismerés
Mátyus Edit kémikus kapta az osztrák Lieben-díjat
Idén Mátyus Edit magyar kémikusnak ítélte oda az Osztrák Tudományos Akadémia (ÖAW) az Ignaz L. Lieben díjat.
2025.05.20 06:16MTIMátyus Edit, az ELTE Kémiai Intézetében működő Molekuláris Kvantumdinamika Kutatócsoport vezetője a molekuláris kvantumdinamika területén végzett úttörő kutatásaiért nyerte el az elismerést.
Az Akadémia méltatása szerint olyan nagy pontosságú kvantummechanikai módszereket fejleszt, amelyek lehetővé teszik molekuláris kvantumállapotok kiszámítását az elektron- és atommagmozgások figyelembevételével. Kutatásai lehetővé teszik a relativisztikus és kvantumelektrodinamikai hatásokkal kiegészített pontos számításokat is, és alapvető hozzájárulást nyújtanak a spektroszkópia, kvantumkémia és molekuláris asztrofizika területéhez - írták a közleményben.
Kiemelték, hogy Mátyus Edit már idáig is számos rangos díjat érdemelt ki kutatásaival, ő az első olyan kutató Európában, aki elnyerte a molekuláris kvantummechanika területén dolgozó fiatal tudósoknak járó két legfontosabb szakmai díjat, az IAQMS Medált és a WATOC Dirac Medált.
Az Ignaz L. Lieben-díjat 1863-ban alapította az Osztrák Tudományos Akadémia, nevét a finanszírozó Lieben bankház alapítójáról kapta. A díjak adását 1937-ben felfüggesztették, mivel az adományozó család a náci üldöztetés elszenvedőjévé vált. Az amerikai Isabel és Alfred Bader házaspár anyagi támogatásának köszönhetően aztán újra életre hívták a díjat, és 2004 óta ítélik oda ismét.
A 36 ezer dolláros (12 852 000 millió forint) díjjal minden évben egy olyan 40 év alatti, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Szlovákia, Szlovénia, Csehország vagy Magyarország területén dolgozó kutatót tüntetnek ki, aki a molekuláris biológia, kémia vagy fizika területén végez kiemelkedő munkát.