Cecelégy lencsevégen
Az álomkór halálos terjesztője egészen közelről
Minden eddigi kíséret kudarcot vallott, ami az élősködő, nem ritkán halálos fertőzést okozó rovar kipusztítására irányult. De talán génjeinek felfedésével közelebb juthatunk a célhoz.
2014.12.31 09:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
A 2014-es év egyik nagy orvosbiológiai sikere volt a cecelégy genomjának feltérképezése. A fenti, extra közeli képen látható rovar titkairól így végre lehullhat a lepel, ami hozzásegítheti az emberiséget az általa terjesztett, rettegett álomkór leküzdéséhez.
A cecelégy a Szaharától délre és a Kalahári-sivatagtól északra Afrika trópusi területein mindenütt elterjedt. A cecelégy kiirtására számtalan kísérletet tettek, de ezek sikertelennek bizonyultak. Újabb módszerek kifejlesztésével a jövőben talán lehetővé válik a populációk korlátok közé szorítása.
A cecelégy hossza 6-14 milliméter között van. A légynek egy pár repülésre alkalmas szárnya van, amelyet a légy nyugalmi helyzetben a hátára fektet. Szárnya mellett, még van egy pár billérje is, ami segíti az egyensúlyozásban repülés közben. Szájszerve vékony, tűszerű cső, amelynek végén mikroszkopikus méretű, borotvaéles "fogak" találhatók. Ezzel a légy még a vastagabb bőrréteget is képes átszúrni, hogy elérje a véredényeket.
A cecelégy magányos élősködő. Tápláléka az emlősök, madarak és hüllők friss vére. Táplálkozási módszerével terjeszti a halálos álomkórt. Az álomkórt egy egysejtű kórokozó Trypanosoma idézi elő, amely mielőtt eljutna a nyálmirigyéig, már a légy beleiben szaporodni kezd; a légy pedig szúrással viszi át áldozatára. Ha a fertőzött egyedet megszúrja egy másik cecelégy, az tovább terjeszti a betegséget. (forrás: Wikipedia)