Jöhet a kaibori!
Drasztikus lépéssel az invazív fajok ellen
A japánok nem szőröznek: az ország a tavak lecsapolásával küzd az idegen víziállatok ellen.
2014.04.05 05:30MTI
A hatóságok úgy vélik, a legtöbb behurcolt víziállatot, köztük a kékkopoltyús naphalat vagy a vörösfülű ékszerteknőst korábbi tulajdonosaik dobták a tavakba. Most "kaibori" nevű, hagyományos japán mezőgazdasági művelettel szárítják ki a tavakat, hogy kiirtsák belőlük az oda nem való élőlényeket.
A japán földművesek a kaiborit a művelési időszakon kívül alkalmazták, hogy az öntözésre használt tavak el ne iszaposodjanak. Az utóbbi években egyre inkább azért végzik, hogy az idegen fajokat kiirtsák vele a tavaikból.
Januárban a Tokió nyugati részén található Inokasira park tavát csapolták le. Az ott kifogott, mintegy 20 ezer faj kétharmada idegen volt, akadt köztük pisztrángsügér és kékkopoltyús naphal is - közölte a park vezetősége. Még egy méteresnél hosszabb amur is felbukkant - tették hozzá.
Nem csupán az idegen fajok döbbentették meg a kaiborit végzőket: összesen 230, a tóba illegálisan bedobált tárgy is előkerül, kerékpár, robogó és háztartási gépek is voltak köztük. Bizonyára a cseresznyevirág-ünnep alatt lerészegedett emberek hajigálták bele egy részüket - vélték a park vezetői.
Elmondták: a tó vize egykor olyan tiszta volt, hogy a fenekéig le lehetett látni, ám a környék urbanizációja és a forrásvíz elapadása miatt egyre romlott a vízminőség. Eltűnt a 45 ezer négyzetméteres tóból az őshonos japán nyúldomolykó és az ingolafélék egy helyi faja is, ahogy a víz egyre piszkosabb lett, és megnőtt az idegen fajok száma.
Tavaly a japán Környezetvédelmi Minisztérium a legészakibb szigeten, Hokkaidón található tavakból igyekezett kiirtani a trópusi fajokat. A természeti kincsként számon tartott meleg vizű források miatt a tavak vize télen sem hidegebb 20 Celsius-foknál, ezért nagyjából harminc évvel ezelőtt olyan trópusi halak kezdek elszaporodni bennük, mint a guppi és a tilápia.
Most az tervezik, hogy mintegy ötmillió jen (11 milliárd forint) ráfordításával kivezetik a források vizét a tavakból, és azt várják, a trópusi halak így lassan kifagynak.