Csodájára járnak
Így néz ki egy harminckilencezer éves gyapjas mamut
Egy majdnem negyvenezer évvel ezelőtt elpusztult és a permafrosztban - állandóan fagyott talajban - megmaradt gyapjas mamutot (Mammuthus primigenius) állítanak ki novemberben Tajpejben.
2013.09.16 13:55MTI
A mamutot, amely a Yuka becenevet kapta, 2010-ben fedezték fel a szibériai Jakutföld - hivatalos nevén Szaha Köztársaság - partjainál, szakértők szerint egyike az eddig legjobb állapotban fennmaradt mamutleleteknek. Yuka jelenleg Japánban, Jokohamában látható, ahol a nagyközönség elsőként vehette szemügyre az óriást, amely több százezer látogatót vonzott.
A nőstény mamut a becslések szerint tízéves korában pusztult el és bőre, agyara, farka, valamint négy lába remek állapotban maradt fenn - közölték a tajpeji szervezők. "Feltételezéseink szerint a mamut vízbe esett vagy beleragadt az ingoványba, ahonnan aztán nem tudott kiszabadulni és elpusztult" - nyilatkozta még májusban a The Siberian Times című hírportálnak Szemjon Grigorjev, a maradványokat felfedező expedíció vezetője.
Mint hozzátette, ennek következtében a testének alsó része, köztük az alsó állkapcsa és a nyelvszövete is kitűnő állapotban maradt meg. A kutatóknak sikerült folyékony vért és izomszövetet is venniük az állattól további tanulmányozás céljára.
A szervezők ígérete szerint a mamuton kívül egy történelem előtti időkben élt gyapjas orrszarvú (Coelodonta antiquitatis) és a nagyjából 2,58 millió évvel ezelőtt kezdődött pleisztocén korból való antilopok, bölények csontvázai gazdagítják a több mint 200 leletet felsorakoztató tajpeji tárlatot.
A kiállítást november 16. és március 2. között kereshetik fel az érdeklődők a Csang Kaj-sek-emlékcsarnoknál.