Biofegyver az élősködők ellen
Növényekkel védekezett a korai ember Afrika déli részén
Egy nemzetközi kutatócsoport szerint növényekkel védekezett majd nyolcvanezer évvel ezelőtt az élősködők ellen a korai ember Afrika déli részén.
2011.12.09 22:30MTIA kutatócsoport Lyn Wadley, a johannesburgi Witwatersrand Egyetem professzorával az élen KwaZulu Natal tartományban, egy barlangban végez feltárásokat, ahol felfedezték, hogy a menedék egykori lakói 77 ezer évvel ezelőtt sásból, és egyéb növényekből készítettek "ágybetéteket". Ezek a leletek 50 ezer évvel idősebbek, mint az eddig ismert legkorábbi őskori "ágyak".
Az alapanyagot a barlang lakói a közeli folyó partján gyűjtötték, a növényi szárból és levelekből összeállított fekhelyeket pedig egy vékony levélréteg borította. Marion Bamford, a Witwatersrand Egyetem botanikusa a Cryptocarya woodii fa leveleként azonosította, amelyek "szúnyogriasztó" vegyületeket tartalmaznak.
"Ez a barlanglakók kényelmét szolgálta, hiszen a levelek távol tartották a szúnyogokat, de esetleg más rovarokat is" - ismertette Lyn Wadley, hozzátéve: ily módon csökkenteni lehetett a rovarok által terjesztett betegségek gyakoriságát, noha a korai emberek aligha hozhatták a szúnyogokat összefüggésbe a maláriával.
A "matracok" nem csupán hálóhelyként funkcionáltak, hanem kényelmes ülőalkalmatosságként szolgáltak az emberek mindennapi tevékenysége során. A vizsgálatok azt is kimutatták, hogy 73 ezer évvel ezelőttől a barlang lakói rendszeresen elégették az "ágybetéteket", s újakat készítettek, vélhetően így akarván megszabadulni az élősködőktől.