Sport

Csatatérré változtatta London belvárosát az angol szurkolók egy része

"Ezek gengszterek, nem szurkolók!"

2021.07.12 14:21ma.hu

Erőszakos cselekmények sora történt Londonban a labdarúgó-EB döntője előtt és után, a közösségi oldalakon egyre több felvételt osztanak meg a felhasználók. A belvárosi Trafalgar tér és a Leicester Square még fényes nappal csatatérré változott, a stadion bejáratánál sokan átugrották a biztonsági korlátokat, a meccs után tömegverekedések zajlottak rivális szurkolók között, és a rendőrökkel is erőszakos volt a tömeg.

Számos videó hitelességét nehéz ellenőrizni az EuroNews szerint, de vannak olyan felvételek, amiket egyértelműen az EURO2020 döntőjének napjához lehet kötni. Elég beírni a Twitterre a London vagy az #Euro2020Final hashtaget, és tömegével nézhetjük a londoni erőszak videóit és képeit.

Erőszakos tömegjelenetekről osztott meg videókat az Urban Pictures profilja a Twitteren. A belváros több pontján készült videók alátámasztják a Metopolitan Police hétfői közleményét, miszerint 19 rendőr sebesült meg a helyszínek biztosítása közben.

A Sky News cikke is beszámol a rendőröket ért erőszakról, a szerző kemény címet adott: "Ezek gengszterek, nem szurkolók!"

A Piccadilly Circus és a Trafalgar tér között található Leicester Square a legtöbb londoni esemény egyik gócpontja, a téren ugyanis nincs autóforgalom, a tömeget nem veszélyezteti a közlekedés.

Az EURO2020 döntője előtt zsúfolásig megtelt a tér, a szurkolók önfeledt ünneplésének az üvegeket dobáló rendbontók vetettek véget.

A tömegbe hajított üvegek miatt hamar csatatérré változott a Leicester Square, a legtöbben elmenekültek a veszély elől.

Az Urban Pictures videóján az is látszik, hogy több ablak üvege betört a téren kialakult dobálózás miatt.

Egyes kommentelők odáig mennek, hogy az Egyesült Királyságban nem szabad ilyen rangú sporteseményt rendezni, mert a futballhuliganizmus koránt sem a múlté.

A brit stadionokban a közelmúltban váltottak biztonsági stratégiát. Az évtizedekkel ezelőtt bedurvult szurkolói erőszakot számos biztonsági szakértő magyarázta azzal, hogy a börtönszerű rácsok és több emelet magas fémkerítések már látványra is erőszakos helyszín benyomását keltik, vagyis fokozzák a hajlamot az erőszakos cselekmények elkövetésére.

A robosztus rácsokat a legtöbb helyen ezért lebontották, az új létesítményekben pedig zömmel alacsony kerítéseket és kordonokat használnak, a biztonság érzetét keltve. Ezt használták ki azok, akik a Wembley bejáratánál ugrották át a terelőpaneleket.

Több száz szurkoló próbált meg jegy nélkül bejutni a Wembley Stadionba, a labdarúgó Európa-bajnokság döntőjére. A közösségi oldalakra feltöltött videókon látszik, ahogy a bejáratnál a biztonsági személyzetet földre lökik, elsodorják.

A szervezők hangsúlyozzák, hogy egyetlen jegy nélküli próbálkozó sem járt sikerrel, ugyanis ezek az incidensek egy külső szektorban történtek.

A londoni rendőrség korábban arra kérte a szurkolókat, hogy akik nem rendelkeznek érvényes belépővel, ne utazzanak az arénához, de négy órával a finálé előtt több tízezer ember gyűlt össze, akik palackokat és füstbombákat dobáltak, az utca pedig szemétben és alkoholban "úszott" - idézi az MTI híre a hivatalos rendőrségi közleményt.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.