Többféle módszer is alkalmazhatunk
Ételsűrítési eljárások a gasztronómia világában
A gasztronómia világába újonnan csöppenteknek és a kísérletező kedvűeknek néhány alapvető fogalom jelentésével, és az ehhez kapcsolódó főzési eljárás trükkjeivel mindenképpen tisztában kell lenniük.
2010.08.03 12:23ma.huA főzés egyik alapja a különböző ételek sűrítési módszereinek elsajátítása. Ételeink sűrítésére többféle módszer is alkalmazhatunk: habarást, rántást, tojássárgájával való sűrítést, beforralást, liszt nélküli sűrítést
Rántás: a leggyakrabban alkalmazott sűrítési eljárás.
Alapanyaga valamilyen zsiradék és liszt. A felhevített zsiradékban átfuttatjuk a szükséges mennyiségű lisztet, kissé megpirítjuk, majd a tűzről levéve - az étel jellegétől függően - felengedjük bőséges alaplével vagy vízzel, csomómentesre keverjük, végül ismét felforraljuk és az ételhez adjuk. A rántásnak a következő változatait alkalmazzuk: száraz, diétás, világos, zsemleszínű, barna és magyaros.
Habarás: a rántás után a második legkedveltebb sűrítési módszer. Két változatát, az egyszerű- és a finom habarást alkalmazzuk. Ez alapvetően csak sűrít. Lényege, hogy a tejfölt, aludttejet, kefirt, joghurtot vagy tejszínt a liszttel simára kavarjuk, majd tejjel vagy vízzel simára keverjük, végül felengedjük vele a levest. A rántással ellentétben jóval egészségesebb, ezért a diétázók előszeretettel alkalmazzák.
Staubolás: más néven behintés vagy lisztszórás, nem más mint az étel liszttel való sűrítése. Többnyire a korai főzelékfélék sűrítéséhez alkalmazzuk. Az ételt zsiradékban megpirítjuk, vagy a párolást követően meghintjük liszttel, megkeverjük, majd néhány perces pirítást követően felöntjük a szükséges alaplével, végül még néhány percig összeforraljuk.