Túlél

Az egész világot megrázta Noelia Castillo eutanáziája

A súlyos betegségekkel küzdő fiatal lány, Noelia Castillo eutanáziája komoly jogi és etikai vitát váltott ki Spanyolországban.

2026.03.29 16:03ma.hu

Eutanáziával vetetett véget életének Noelia Castillo egy barcelonai intézményben, miután éveken át tartó fizikai és pszichés szenvedés után ezt az utat választotta. A fiatal nő súlyos mentális betegséggel élt, majd egy korábbi öngyilkossági kísérlet következtében visszafordíthatatlan bénulást szerzett és krónikus fájdalomtól szenvedett.

Az eljárást a spanyol hatóságok jóváhagyták, mivel a jogszabályok szerint megfelelt a feltételeknek, azonban az ügy országos vitát robbantott ki. Castillo édesapja jogi úton próbálta megakadályozni a döntést, arra hivatkozva, hogy lánya mentális állapota nem teszi lehetővé a felelős döntéshozatalt. Az ügy több bíróságot is megjárt, végül a legfelsőbb szintű fórumok is megerősítették a nő jogát az eutanáziához.

A történet különösen azért váltott ki heves reakciókat, mert Castillo az egyik legfiatalabb volt azok között, akik éltek ezzel a lehetőséggel azóta, hogy Spanyolország 2021-ben legalizálta az eutanáziát szigorú feltételek mellett.

Az eset megosztotta az orvosi és etikai közösséget is. Egyes szakértők szerint a döntés jogilag és szakmailag megalapozott volt, mások viszont úgy látják, hogy a társadalom és az egészségügy kudarcát jelzi, ha egy fiatal ember számára ez marad az egyetlen kiút.

A vita várhatóan tovább folytatódik, különösen a mentális betegséggel élők eutanáziájának kérdésében, amely az egyik legérzékenyebb pontja a szabályozásnak.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.