Iraki törvény fenyegeti a nők jogait
Ez a közel-keleti állam a gyermekházasságok legalizálását fontolgatja
Az iraki törvény javasolt módosításai riadalmat keltettek a nők és a gyermekek jogaiért küzdő aktivisták körében.
2024.08.08 20:35MTIAz iraki parlament első olvasatban elfogadott egy olyan törvénymódosítási javaslatot, amely a hírek szerint lehetővé tenné a lányok számára, hogy 15 éves koruk előtt férjhez menjenek. Az ellenzők aggodalmukat fejezték ki, hogy a jogszabály megfoszthatja a nőket és a lányokat alapvető jogaiktól.
Ha a törvényjavaslatot elfogadják, a módosítások lehetővé tennék az irakiak számára, hogy a házassággal és a családdal kapcsolatos ügyeket vallási szabályok szerint szabályozzák. A módosított jogszabály különösen a muzulmán papoknak adna jogot arra, hogy a házassági szerződéseket a bírósági rendszeren kívül véglegesítsék, és ezzel potenciálisan legalizálnák a gyermekházasságokat. Az emberi jogi aktivisták szerint a törvényjavaslat elmélyítené a felekezeti megosztottságot a közel-keleti országban.
Július végén az iraki parlament elvetette a javasolt változtatásokat, miután több törvényhozó ellenállásával és széles körű nyilvános bírálatokkal szembesült. A módosításokat azonban az augusztus 4-i ülésen visszahozták, miután széles körű támogatást kaptak a tisztelt házat jelenleg uraló síita blokkoktól.
Az 1959-es törvény "az egyes szekták legprogresszívebb szabályait vette kölcsön, ami hatalmas bosszúságot okozott az iszlám hatóságok számára" - mondta Zaid al-Ali alkotmányjogi szakértő az AFP hírügynökségnek.
Még júliusban a kérdést széles körű nyilvános bírálat fogadta, az emberek a bagdadi Tahrir téren gyűltek össze, hogy tiltakozzanak a vitatott törvény ellen. Az aktivisták csütörtökön később ismét tüntetést terveztek - jegyezte meg az AFP.
Raed al-Maliki, a változtatásokat előterjesztő képviselő tagadta, hogy a frissített törvénytervezet lehetővé tenné a kiskorúak házasságkötését. A törvényhozó szerint "a törvénnyel szembeni ellenvetések egy rosszindulatú napirendből származnak, amely az iraki lakosság jelentős részétől akarja megtagadni" azt a jogot, hogy "személyes státuszukat a hitük határozza meg".
Az Amnesty International iraki kutatója, Razaw Salihy azonban azt mondta, hogy a vallásszabadság törvénybe iktatása "homályos és meghatározatlan megfogalmazással" "megfoszthatja a nőket és lányokat jogaiktól és biztonságuktól".
A jelenlegi személyi állapotról szóló törvény a férfiak és a nők számára egyaránt 18 éves kort határoz meg a házasságkötés törvényes korhatáraként, de a férfiak és nők számára lehetővé teszi, hogy 15 éves korukban is házasságot kössenek egy bíró és a törvényes gyámjuk engedélyével.
Az ENSZ gyermekjogi szervezete, az UNICEF szerint az iraki nők 28%-a 18 éves kora előtt házasodott meg először, a városi és vidéki nők között nincs különbség, míg e nők 7%-a 15 éves kora előtt ment férjhez.