Jazz minden szinten...
Minden, ami jazz - Színes program a Colombus Jazz klubban!
Színes programokkal várja februárban is látogatóit a Colombus Jazz klub - fellép Szakcsi Jr. és csapata, a Balázs Elemér Quartet, a Dés András Trió, de szórakoztatja a közönséget számos tehetséges jazzbanda, és a végén jönnek a szaxafonosok is...
2008.01.30 17:45ma.hu
Február 1.
Szakcsi Jr. Trió
Szakcsi Jr - zongora
Pecek Lakatos Krisztián - nagybőgő
Balázs Elemér - dob
Édesapja, Szakcsi Lakatos Béla nyomdokain járva, Szakcsi Jr is a zongorát választotta hangszeréül. Klasszikus zenei tanulmányokat után a jazz mellett kötelezte el magát, így lett egyike a honi jazzélet legkiemelkedőbb zongoristáinak. Azóta sok híres magyar, illetve külföldi muzsikussal játszott együtt, köztük Lakatos "Ablakos" Dezsővel, Tony Lakatossal, Rick Margitzával, Jack DeJohnette-tel és John Patituccival, Palle Daniellsonnal, Ravi Coltrane-nel.
Szerényen átgondolt, finom, ízes játék, szárnyaló dallamvilág és feszes ritmusok jellemzik az ifjabb Szakcsi játékát. Modern jazzvilág ez akkor is, ha a gyökerekhez nyúl vissza. Programjukban saját kompozíciók és klasszikus standardek modern hangvételű feldolgozásai váltakoznak.
Február 6.
Dés András Trió
Dés András - ütőhangszerek
Oláh Szabolcs - gitár
Szandai Mátyás - nagybőgő
András 7 évesen kezdte zenei tanulmányait klasszikus ütőhangszereken. Érdeklődése a középiskolában fokozatosan a különböző népzenékben használatos hangszerek felé fordult. Congákon és bongón kezdte, majd miután egy iskolai zenekarral szefárd zsidó népzenét játszottak, megismerte a közel-keleti ütőhangszerek világát.
Ma már fő hangszereinek a keretes dobokat (riq, bodhran), a kannát (magyar cigány ütőhangszer) és a darboukkát tartja. Elsősorban jazzhez közelálló improvizatív zenét játszik (Balázs Elemér Group, Kaltenecker Trió, Off Course, Oláh Kálmán Sextet), de olyan kísérleti, a népzenét az elektromos modern műfajokkal keverő produkcióban is szerepel mint a Juhász Miczura Mónika nevével fémjelzett Mitsoura.
Különösen büszke arra, hogy 2001-ben Eötvös Péter felkérésére közreműködött a Music For New York c. szerzeményének felvételén. Horváth Kornél mellett minden valószínűség szerint ő ma hazánkban a másik nagy ütőhangszeres egyéniség - épp ideje volt, hogy saját zenei elképzelései szerint működő formációt alapítson.

Február 7.
Balázs Elemér Quartet
Balázs Elemér – dob
Balázs József – zongora
Lamm Dávid – gitár
Soós Márton – nagybőgő
„Úgy gondolom, ma Elemér az egyik legjobb dobos a világon. (…) Muzikalitása, finomsága és spontán döntéshozó képessége révén minden vele játszó zenész számára lehetővé teszi, hogy a legjobbat hozzák ki magukból." (Pat Metheny)
A quintet tagjai kiváló muzsikusok, akik évek óta zenélnek együtt különböző formációkban. Zenéjük egyaránt táplálkozik a magyar népzene, a klasszikus és kortárs zene, valamint a mainstream elemeiből, hasonlíthatatlanul egyéni kompozíciókat és hangzásvilágot hozva létre."
Február 8.
Fekete-Kovács Kornél Quintet
Fekete-Kovács Kornél - trombita, szárnykürt
Oláh Szabolcs - gitár Oláh Kálmán - zongora
Hárs Viktor - nagybőgő
Dés András - ütőhangszerek
A zeneszerző, trombita- és szárnykürtművész Fekete-Kovács Kornél számtalanszor bizonyította már be, hogy a leginvenciózusabb magyar muzsikusok közé tartozik. A Modern Art Orchestra alapítójaként kortárs nagyzenekari művek színpadra állítójaként is ismert zenész, kvintettje viszont a mainstream és a populáris jazz közötti arany középutat képviseli.
Február 9.
Gypsy Colors
Tony Lakatos – szaxofon
Szakcsi Lakatos Béla - zongora
Rostás Móni - ének
Egri János – nagybőgő
Jelinek Emil (Emilio) – dob
Február 13.
Kaltenecker & Juhasz & Mohay Organ Trio
Kaltenecker Zsolt - Hammond orgona
Juhász Gábor – gitár
Mohay András – dob
“Új zenekart alapítottunk Juhász Gáborral és Mohay Andrással. A trió érdekessége, hogy kizárólag Hammond orgonán játszom benne. A repertoárunk Ellingtontól Davisen, Beatlesen, Pink Floydon, Jobimon, Depeche Modeon át Radioheadig terjed és persze saját számokat is játszunk.”

Február 14.
Trio Midnight
Oláh Kálmán-zongora
Egri János-nagybőgő
Balázs Elemér-dob
Vendég: Dresch Mihály – szaxofon
Az 1990-ben alakult együttes a mai magyar jazz három jelentős egyéniségét egyesíti egy formációban. Az együttest szinte indulása óta a legjobb fiatal magyar mainstream együttesként ismeri el mind a szakma, mind a közönség.
A mai kiforrott Trio Midnight stílusa azonban több mint mainstream jazz – elsősorban standardekre és Oláh Kálmán kompozícióira épülő, ugyanakkor többféle irányzatot magába foglaló, kreatív „kortárs” jazz, melynek alapja a spontaneitás és a kollektív improvizáció.
Az együttes az elmúlt 15 év alatt jelentős nemzetközi hírnévre tett szert. 1995-ben elsők lettek az egyik legfontosabb európai tehetségkutató versenyen, a belgiumi Hoeilaartban, ahol Oláh Kálmán a legjobb szólista díját is megkapta. 2000-ben pedig elnyerték a Magyar Rádió „eMeRTon” díját az év jazz együttese kategóriában.
Számos rangos európai fesztiválon vettek részt. Legújabb, 2005 decemberében megjelent lemezükön – melyen Lee Konitz működik közre – annak a nagysikerű koncertnek a felvétele hallható, mely a belgiumi Dinant Jazz Nights fesztiválon hangzott el 2000-ben (Trio Midnight meets Lee Konitz: Live at Dinant Jazz Nights).
Február 15.
Babos Project Special
Babos Gyula - gitár
Szakcsi Lakatos Róbert - zongora
Hárs Viktor - nagybőgő
Balogh László - dob
Veres Mónika - ének
Közép-Európai-Kortárs-Zenekar - Babos így nevezi a formációját. "A térség zenei kincseit szeretném integrálni az általam képviselt improvizatív összefoglaló zenébe. Ehhez fantasztikus partnereket találtam. A zongorán Szakcsi Lakatos Róbert játszik, aki a bázeli Zeneakadémia klasszikus, majd jazztanszakán tanult.
Legjelentősebb elismerése a Montreux-i jazz zongora-verseny első díja. Dobokon egy új felfedezett, Balogh László, basszusgitáron és bőgőn a méltán elismert Hárs Viktor játszik. A különleges adottságú Veres Mónika énekkel, s éneken alapuló hanghatásokkal járul a zene megvalósításához."

Február 16.
Lantos Zoltán Mirrorworld
Lantos Zoltán - hegedű
Borbély Mihály - szaxofonok, tárogató, furulyák
Lukács Miklós - cimbalom
Barcza Horváth József - nagybőgő
Horváth Kornél - ütőhangszerek
Dés András - dobok, ütőhangszerek
A Lantos Zoltán Mirrorworld tagjai a kortárs jazz közismert személyiségei Magyarországon. A kvartett zenéjét nehéz lenne bármilyen kategóriához sorolni, bár a hasonló zenei koncepcióval rendelkező együttesek irányvonalát a nemzetközi gyakorlatban world jazz néven ismerik. Mindenesetre a Mirrorworld muzsikája erősen kötődik a magyar zenei gyökerekhez, de szoros kapcsolatban áll a keleti tradíciókkal, ezen belül elsősorban az indiai klasszikus zenével.
Mindezek együttesen formálják a kompozíciók alapanyagát és az improvizációk atmoszféráját. A kvartett legutóbbi CD-jét kibővült formában vette fel, melyben a basszust Barcza Horváth József, a drum'n'bass alapot Dés András adta. Most a készülő lemez anyagát mutatják be.
Február 20-27.
Fókuszban a szaxofon
Február 20.
Tóth Viktor Tercett T
óth Viktor - szaxofon
Jeszenszky György - dob
Szandai Mátyás - nagybőgő
Tóth Viktor a magyar jazz új generációjának egyik legtehetségesebb szaxofonos figurája. Egyéni hangja egyre erőteljesebben bontakozik ki. Otthonosan mozog a mainstream, a standard jazz világában, de a kísérletezőbb, az írott és a szabad zene határán mozgó, saját-hang-keresős világ sem áll távol tőle.
Február 21.
Borbély-Dresch Quartet
Borbély Mihály - szaxofon
Dresch Mihály - szaxofon
Horváth Balázs - nagybőgő
Baló István - dob
A magyar ethno-jazz két talán legnagyobb muzsikusának, Borbély Mihálynak és Dresch Mihálynak új, közös zenekara, ahol a "két dudás" nem csak, hogy jól megfér egymással, de olyan új minőséget hoznak létre, amelynél a szokásos formulák, műfaji meghatározások érvényüket vesztik. Szerencsénkre!

Február 22.
Bolla Quartet
Bolla Gábor – szaxofon
Szakcsi Lakatos Róbert – zongora
Egri János – nagybőgő
Mohay András – dob
Bolla Gábor 1988-ban született Budapesten. 10 éves korában kezdett klarinétozni. 2000-ben az Országos Klarinétversenyen első helyezést ért el. Erre az időszakra tehető, hogy érdeklődése a jazz felé fordult, s egy év múlva már mind tenor-, mind szopránszaxofonon játszott. 2003-ban a Montreux-i Jazzfesztivál Szaxofonversenyén, 2004-ben pedig a Londoni Jazzfesztivál versenyén a középdöntőig jutott.
Többször fellépett Londonban, valamint Bilbao, Bukarest, Delhi, Bombay és Szentpétervár fesztiváljain. 2004 végén Bécsben neki ítélték a Hans Koller-díjat, a Vienna Art Orchestra pedig meghívta készülő lemezére, mint közreműködő szólistát. Fiatal koruk ellenére a zenekar tagjai mind a magyar jazzélet meghatározó előadói.
Február 23.
Zana Zoltán-Balázs József-Lakatos Krisztián-Balázs Elemér Quartet
Zana Zoltán - szaxofon
Balázs József - zongora
Pecek Lakatos Krisztián - nagybőgő
Balázs Elemér - dob
Zana Zoltán a legfiatalabb nemzedék egyik kiváló szaxofonosa. Klasszikus klarinét tanulmányok után fordult a jazz felé, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazz tanszakán már szaxofonosként végzett. 1999-ben első díjat nyert a Magyar Rádió által meghirdetett Ablakos Lakatos Dezső szaxofon versenyen.
Első felvételét Bacsó Kristóffal készítette el First Steps címen, amelyet tavaly az Opposite Forces című album követett saját együttesének, az Electric Jazz Force-nak a közreműködésével.
Február 24.
Csepregi Gyula-László Attila-Egri János-Balázs Elemér Quartet
Csepregi Gyula - szaxofon
László Attila - gitár
Egri János - nagybőgő
Balázs Elemér – dob
A mai formáció különleges, mivel Csepregi Gyula és László Attila évtizedek óta játszanak együtt, de a quartet ebben a formában most játszik először. Műsorukon régi kedvencek, standardek és saját számok szerepelnek.

Február 27.
Jam session
Fekete-Kovács Kornél - trombita, szárnykürt
Bacsó Kristóf - alt- és szopránszaxofon
Tűzkő Csaba - tenorszaxofon
Szakcsi Róbert - zongora
Hárs Viktor - nagybőgő
Kőszegi Imre - dob
Február 28.
Berki Tamás Band
Berki Tamás - ének
Tóth Viktor - szaxofon
Mohai Tamás - gitár
Horváth 'Plutó' József - basszusgitár
Mohai Győző - dob
Berki Tamás azon kevés jazz-zenészek egyike, aki közvetlen kontaktust tud teremteni hallgatóságával, rajongói is szuggesztív és őszinte hangulatú koncertjeiért szeretik, ahol a közönséggel szinte együtt lélegzik. Pályáját a 60-as években kezdte olyan zenészekkel, akiket a magyar jazz élet megalapítóinak is tekinthetünk.
Egyedülállósága az énekesek közt vitathatatlan, olyan egyedi és expresszív, hogy nem is nagyon tudjuk kivonni magunkat a hatása alól. A magyar jazzéletben ő az első énekes, aki magyar szöveggel, saját szerzeményekkel áll elő.