A Népművészet Ifjú Mestere
Ifjú Mesterek remekei az Iparművészeti Múzeumban
A Népművészet Ifjú Mestere pályázat díjazott alkotásaiból Ifjú Mesterek remekei címmel pénteken nyílt kiállítás Budapesten a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum időszaki kiállítótermében.
2014.08.15 14:28MTI
A Hagyományok Háza szervezésében szeptember 26-ig látható kiállításon többek között nemez- és hangszerkészítők, hímzők, csipkekészítők, valamint egy kovács, egy bőrműves, egy késes és egy viseletkészítő legjobb népművészeti munkáit mutatják be.
A Népművészet Ifjú Mestere díjat 1972-ben alapították, 2001-től a Hagyományok Háza gondozza a pályáztatását - idézte fel a kiállítás budapesti megnyitóján Cseri Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős helyettes államtitkára.
Hozzátette: az elismerést alkotói és előadó-művészeti kategóriában osztják ki. A szakmai zsűri az idén 22 jelentkező 44 pályaművéből választotta ki a tárlaton látható 17 alkotó népművészeti munkáját, illetve alkotásegyüttesét.
"A kiállítás tárgyain látható, hogy mindegyik alkotó gondolkodott azon, miként lehet a népművészeti elemeket hasznosítani a 20. században" - vélekedett Cseri Miklós. Felhívta a figyelmet arra, hogy többen komplex munkákat hoztak létre, mint például a mézeskalács-készítő, aki maga faragta ki a sütemény formáját is.
"A kovács pedig a beszolgáltatások idején a padlásokra menekített szekérelemeket kovácsolta össze, és azokból hozott létre újabb eszközöket" - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
A díjazott 15 és 35 év közötti fiatalok értékmentést is végeznek, hiszen megőrzik az utókor számára a magyar, határon túli és inneni népi és kulturális hagyományokat - tette hozzá.
Az elismerő okleveleket Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere augusztus 18-án a hivatalos állami ünnepségsorozat részeként nyújtja át a díjazottaknak.