Újra a gitáré és a zenéé lesz a főszerep
Guinness-rekord és Gitárfesztivál: zene mindenek felett
Megpróbálják visszahódítani a világcsúcsot a magyar zenészek! Újra a gitáré és a zenéé lesz a főszerep június 21. és 30. között Balatonfüreden, hiszen nemcsak a 3. Nemzetközi Balatonfüredi Gitárfesztiválra kerül sor, hanem ismét lesz a "Világ leghosszabb koncertje" Guinness-rekordkísérlet is.
2008.06.16 14:21ma.hu2007. július 1-jétől a magyarok tartották a „Világ leghosszabb koncertje” Guinness-rekordot, miután 192 órát játszottak egyfolytában a balatonfüredi Gitárnapok keretein belül. Kanada viszont nem hagyta annyiban, rátett nyolc órát – vagyis 200 órával világcsúcstartó lett -, így nyáron a magyarok újra megpróbálják visszahódítani a Guinness-rekorderek kitüntető címet. A balatonfüredi Kisfaludy színpadon – ahova a belépés ingyenes – több mint 200 órán keresztül – megállás nélkül, 10 napon át éjjel-nappal szól majd a zene.
Változás a tavalyihoz képest, hogy zeneileg bővült a kör: nemcsak olyan együttesek, zenészek szállnak be a rekordkísérletbe, amelyeknél a gitár főszerepet játszik, hanem bármilyen szólista, hangszer, hangszercsoport megjelenhet, így lesz például énekkar vagy rézfúvós is. A közel 100 klasszikus gitáros mellett a jazz, a latin, a világzene, a flamenco, a könnyűzene és a rock képviselői is helyet kapnak. És hogy valóban minden műfaj képviselteti magát, azt mi sem bizonyítja jobban, minthogy a fellépők között lesz a világzenei különdíjas gitárvirtuóz Andreas – aki tavaly befejezte a Guinnes rekordot -, a könnyűzene közkedvelt hazai kiválósága, Bergendy, de ott lesz Shadows Hungary vagy a Csík zenekar is.
A nemzetközi gitárfesztivál megálmodója és kivitelezője, egyben a World Record kitalálója, Eötvös József Liszt-díjas gitárművész, a Budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára, aki a fesztivál művészeti vezetője is. A 3. Nemzetközi Gitárfesztivál célja a klasszikus gitár - mint hangszer - és a klasszikus gitárzene hagyományának megőrzése, oktatása, kulturális programok szervezése, a kulturális örökség megóvása.
Esténként az Anna Grand Hotel dísztermében belépőjegyek ellenében komolyzenei, jazz, world music és flamenco koncertekre is sor kerül, külföldi és magyar zenészek tolmácsolásában: a Grigoryan testvérek Ausztráliából, Margarita Escarpa Spanyolországból, Leo Witoszynskyj Ausztriából, spanyol flamenco tánccsoport, a hazaiak közül pedig a Katona duó, Paulkovics Pál, Szabó Sándor és Csáky András is fellép.
Napközben a Kisfaludy színpad mellett a galériában hangszerkiállításokra, kotta- és CD-vásárra is számíthat a nagyérdemű. Délelőttönként work shopokon és mesterkurzusokon mélyülhetnek el a gitározás tudományában az érdeklődők, a fenti művészek mellett a világ egyik leghíresebb professzora, a kubai Leo Brouwer június 23-án és 24-én tart kurzust – kora miatt várhatóan többet nem jön Magyarországra -, míg a flamencogitározás rejtelmeibe június 29-én a hazai klasszis, Andreas avatja be a tanulni vágyókat.
Az előző esztendőhöz hasonlóan június 21-én, 15 órától kezdődően idén sem marad el a rekordkísérlet élő, internetes közvetítése – www.balatongitar.hu -, melynek köszönhetően tavaly közel 500 ezren látták a csúcsdöntést az egész világon. Eötvös József: „Tavaly mindenki úgy ment haza, hogy 2008-ban ugyanígy, ugyanitt. Akkor még nem gondoltam komolyan, de mivel a kanadaiak megdöntötték világcsúcsunkat, és utána itthonról többen is érdeklődtek, hogy mikor lesz újra Guinness, természetesen megint belevágtunk. Az idei Guinness igazi csemege, hiszen nemcsak a gitár játssza a főszerepet, a Gitárfesztiválon persze igen, ahol több különlegességre is számíthat a nagyérdemű.”
Andreas: „ Nagyon örülök, hogy idén is megkeresett Eötvös tanár úr, s mivel a zene és a hangszer szeretete is összeköt minket, ismét igent mondtam. Külön megtiszteltetés, hogy arra is felkért, én tartsam meg a flamenco mesterkurzust.”