Aggasztó a kínai hadiköltségvetés növekedése
Gates: Washington nem akadályozza Kína fejlődését
Robert Gates amerikai védelmi miniszter csütörtökön útban Szingapúrba egy amerikai katonai gép fedélzetén kijelentette: az Egyesült Államok nem akarja akadályozni Kína fejlődését, de keményebb párbeszédet szeretne a kínai katonai költségvetés növekedéséről.
2011.06.02 12:10MTIWashington fenn kívánja tartani a kedvező kapcsolatokat Kínával a gazdaságban és a két ország számára fontos más ágazatokban, bármilyen nézetkülönbségek legyenek is más területeken – mondta a miniszter.
„Úgy gondolom, a kínaiak sokat tanultak a szovjet tapasztalatból, és nem kívánnak velünk versenyre kelni a fegyverzetek teljes skáláját illetően – tette hozzá Gates. - Úgy vélem, hogy ugyanakkor szándékukban áll olyan katonai erő kiépítése, amely nagy mozgásszabadságot tesz lehetővé számukra Ázsiában, és megengedi befolyásuk kiterjesztését.”
Gates úgy vélekedett, hogy a kínai legfelsőbb katonai vezetés időnként az ország politikai vezetésének figyelembe vétele nélkül cselekszik. Példaként egy lopakodó repülőgép próbarepülését említette januári pekingi látogatása idején, amelyről szerinte nem tájékoztatták a legfelső politikai vezetést. Peking tagadta, hogy ez történt volna.
Az amerikai védelmi miniszter emlékeztetett arra, hogy a Népi Felszabadító Hadsereg parancsot kapott a kapcsolatok javítására az Egyesült Államokkal.
Gates védelmi csúcstalálkozóra utazik Szingapúrba, ahol találkozik a térségbeli kollégáival, így a kínai és a japán védelmi miniszterrel, és szombaton beszédet mond.