Gm-burgonyát találtak a "génfináncok"
Génmanipulált krumplival etetnék a svédeket
A német BASF vegyipari konszern a még nem engedélyezett Amadea transzgenikus kísérleti burgonya fajta egyedeire bukkant egy Amflora burgonya faja termesztésére kijelölt vetésterületen.
2010.09.07 14:09MTIA BASF értesítette a Svéd Nemzeti Agrárhatóságot és az EU Bizottságot az ügyről. A vetésterületen 47 Amadea burgonya növényt találtak 680 ezer Amflora növény között. Az előzetes vizsgálatok szerint vetőmag keveredés okozhatta a hibát.
Az Amflora egy úgynevezett transzgenikus, azaz genetikailag módosított (gm) burgonya fajta, amit ipari alapanyagként szolgáló keményítő előállítására termesztenek, mivel a hagyományos keményítőburgonyáknál költséghatékonyabb nyersanyagforrás a papír-, textil-, és ragasztóanyag-gyártásban. Az Amflora az idén márciusban kapta meg az engedélyt az EU-ban termesztésre, valamint az ipari nyersanyag előállításából származó melléktermék takarmányként való hasznosítására. Az Amflora burgonya elméletileg ehető, de magas keményítő tartalma miatt "lisztesen fő", ezért emberi fogyasztásra gyakorlatilag alkalmatlan. A termesztési engedéllyel még nem rendelkező Amadea kísérleti fajtát a BASF Plant-Science, a BASF vegyipari konszern biotechnológiai leányvállalata az Amflora utódjának szánja. Az EU Bizottság Brüsszelbe rendelte a BASF vegyipari konsznern képviselőit, hogy magyarázatot adjanak arra, miként kerülhetett sor a vetőmagok keveredésére. A svédországi vetésterület mellett még egy németországi és egy csehországi területen termesztik engedéllyel az Amflora burgonyát. A BASF ezeket a területeket megvizsgálta és nem talált engedéllyel nem rendelkező Amadea növényeket. A BASF közleménye szerint a vetésterületeket rendszeres időközönként ellenőrzik. Az Amflora burgonya lila színben, az Amadea fehér színben virágzik. A Greenpeace MTI-hez eljuttatott közleményében aggályainak adott hangot az eset miatt.
"Az eset újabb jó példa a génszennyezések veszélyére. Ki tudja biztosan megmondani, hogy milyen hatása van egy szabadföldön hónapokig növekvő, jórészt ismeretlen génmódosított burgonyának a környezetre? - tette fel a kérdést Stefanie Hundsdorfer, a Greenpeace EU agrárpolitikával foglalkozó tanácsadója.
Úgy vélte, a svéd hatóságnak a génszennyezett szántóföldön nőtt összes növény megsemmisítését is el kellett volna rendelnie, a BASF-nek pedig az összes Amflora ültetvényt ellenőriznie kell és minden olyan szántó termését megsemmisíteni, ahol génszennyezés kimutatható.
Tömöri Balázs, a Greenpeace Magyarország kampányfelelőse elmondta: "a biotechnológiai cégek sokadszorra okoztak génszennyezést génmanipulált vetőmagjukkal".
Úgy vélte, újra bebizonyosodott, hogy nem képesek a törvények betartására és a génszennyezés elkerülhetetlenül együtt jár a géntechnológiával.
Az európai kormányoknak meg kell állítaniuk az Európai Bizottságot, hogy az ne adhasson ki engedélyeket újabb génmódosított növények termesztésére, ez az egyetlen módja, hog