Háború
Az amerikai nehézbombázók lesznek az első célpontjaink - Észak-Korea
Észak-Korea megelőző jelleggel fenyegeti meg az Egyesült Államokat.
2023.10.21 11:22ma.huÉszak-Korea elítélte az amerikai nukleáris képességű bombázók közelmúltbeli telepítését Dél-Koreába, és arra figyelmeztetett, hogy a repülőgépek lesznek az "első megsemmisítendő célpontjai" egy tényleges konfliktus esetén.
Az állami Koreai Központi Hírügynökség (KCNA) által pénteken közzétett kommentárjában Phenjan kifogásolta egy B-52 Stratofortress stratégiai bombázónak a hét elején Dél-Koreában történt állomásoztatását, kijelentve, hogy Washington "katonai provokációi egyre veszélyesebb szakaszba fejlődnek".
"Ez egy szándékos manőver az Egyesült Államok részéről.
... egy nukleáris háború kiprovokálására" - állt a nyilatkozatban a telepítéssel és az azt követő, a dél-koreai erőkkel közös gyakorlatokkal kapcsolatban. "Az Egyesült Államok nem hagyja figyelmen kívül, hogy a Koreai-félsziget jogilag háborús állapotban van, és hogy az ellenséges területhez hozzájáruló stratégiai eszközök lesznek az első megsemmisítendő célpontok."
A Pentagon a B-52-es repülőgép Szöulba érkezése után kedden nagy nyilvánosságot kapott bemutatót rendezett, és több más amerikai harci repülőgép, köztük F-22-es és F-16-os vadászgépek mellett átrepülésekkel mutatta be a gépet. Az amerikai légierő csendes-óceáni részlege kijelentette, hogy a lépés Washington "az indo-csendes-óceáni térség stabilitása és biztonsága iránti elkötelezettségét" demonstrálta, és egyben megerősítette a katonai kapcsolatokat Dél-Koreával.
Az év elején Joe Biden elnök azt mondta, hogy az amerikai hadsereg fokozni fogja a stratégiai katonai eszközök "rendszeres láthatóságát" a félszigeten, remélve, hogy a lépés javítja a KNDK-val szembeni "elrettentő erőt". Nem sokkal később a Pentagon 1981 óta először küldött nukleáris ballisztikus rakétás tengeralattjárót Dél-Koreába, ami szintén éles elítélést váltott ki Észak részéről.
Phenjan megjegyezte, hogy tavaly szeptemberben törvénybe iktatta új atomfegyver-doktrínáját, amelyben kijelentette, hogy a bomba megszerzése "visszafordíthatatlan", ugyanakkor engedélyezi a nukleáris fegyverek első bevetését, ha egy ellenséges támadás "fenyegetőnek ítélt".
"Az az idő, amikor az Egyesült Államok "monopóliummal" rendelkezett a megelőző csapás joga felett, már véget ért" - folytatódott a nyilatkozat, hozzátéve, hogy az e heti B-52-es bevetés "egy nukleáris megelőző csapás komoly katonai lépése, amelynek célja országunk fizikai megsemmisítése".
Észak-Korea az elmúlt években fokozta a rakétakísérleteket, ragaszkodva ahhoz, hogy ezek pusztán védelmi intézkedések. Az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea fenntartja, hogy ezek az akciók a nemzetközi jog szerint illegálisak, és növelik a feszültséget a térségben.