Háború
Oroszország nukleáris fenyegetésként fogja kezelni az ukrajnai F-16-osokat - Lavrov
Az orosz külügyminiszter szerint "rendkívül veszélyes fejleményt" jelentenek a nyugati tervek, hogy amerikai tervezésű vadászgépeket adjanak Kijevnek.
2023.07.13 09:30ma.huMoszkva nem hagyhatja figyelmen kívül az amerikai tervezésű F-16-os vadászgépek nukleáris képességét, amelyeket nyugati támogatói szállíthatnak Ukrajnának - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
Azzal, hogy továbbra is egyre kifinomultabb fegyverekkel látják el Kijevet, "az Egyesült Államok és a NATO holdudvara megteremtik az Oroszországgal való közvetlen fegyveres összecsapás kockázatát, és ez katasztrofális következményekkel járhat" - figyelmeztetett Lavrov a Lenta.ru-nak adott szerdai interjújában.
Az F-16-osok Kijevnek történő szállítására vonatkozó tervek a Nyugat eszkalációs lépésének újabb példája, és önmagában "rendkívül veszélyes fejlemény" - jelentette ki.
"Tájékoztattuk a nukleáris hatalmakat - az Egyesült Államokat, Nagy-Britanniát és Franciaországot -, hogy Oroszország nem hagyhatja figyelmen kívül, hogy ezek a repülőgépek képesek nukleáris fegyverek szállítására" - folytatta a külügyminiszter.
"Semmilyen biztosíték [a Nyugat részéről] nem fog itt segíteni" - figyelmeztetett. A harcok közepette az orosz hadsereg nem fogja vizsgálni, hogy egy adott repülőgép fel van-e szerelve atomfegyverek szállítására vagy sem - tette hozzá.
"Maga a tény, hogy ilyen rendszerek megjelennek az ukrán fegyveres erőknél, számunkra a Nyugat fenyegetésének minősül a nukleáris területen" - mondta Lavrov.
Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója szerdán a vilniusi NATO-csúcs margóján adott interjújában azt mondta, hogy "lesz F-16-osok átadása [Ukrajnának], valószínűleg olyan európai országokból, amelyeknek van felesleges F-16-os készletük".
Egy nappal korábban Dánia bejelentette, hogy egy "koalíció" - amelynek tagjai Hollandia, Belgium, Kanada, Luxemburg, Norvégia, Lengyelország, Portugália, Románia, az Egyesült Királyság és Svédország - augusztusban megkezdi az ukrán pilóták kiképzését az amerikai tervezésű repülőgépek vezetésére.
Dmitrij Kuleba ukrán külügyminiszter a hét elején azt sugallta, hogy az első ukránok által vezetett F-16-osok "a jövő év első negyedévének végén" emelkedhetnek a levegőbe.
Kijev hónapok óta sürgeti külföldi támogatóit a negyedik generációs F-16-os harci gépekért, azzal érvelve, hogy azok kulcsfontosságúak az ukrán csapatok légi fedezetének biztosításában és az ukrán légtér védelmében a katonai létesítményeket és az energetikai infrastruktúrát célzó masszív orosz rakétakampány közepette. Az Egyesült Államok és szövetségesei kezdetben elutasították a repülőgépek szállítását, mondván, hogy az F-16-os nem az a típusú hardver, amelyre Ukrajnának szüksége van, de idővel megváltoztatták álláspontjukat a kérdésben.
Júniusban Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta, hogy nincs kétség afelől, hogy az F-16-osok "porig égnek", amint Ukrajnába szállítják őket, ahogyan az a tankokkal és más, nyugatról szállított fegyverekkel is történt.