Háború

Ne nevezzetek minket orosznak - kérik az orosz milliárdosok

A gigaszankciók közepette megunták a címkézést.

2022.04.16 19:53ma.hu

Több olyan üzletember, aki Oroszországban született és nőtt fel, arra kérte az amerikai Forbes magazint, hogy ne nevezzék őket "orosznak", mivel nyilvánvalóan úgy vélik, hogy gyökereik rosszat tesznek a nyilvános megítélésüknek Oroszország ukrajnai katonai inváziója és a Moszkva ellen emiatt bevezetett nyugati szankciók közepette.

A Forbes szerint már évek óta kapja ezeket a felhívásokat, de számuk jelentősen megnőtt az elmúlt hónapokban, különösen a háború megindulása óta.

Azok között, akik nem akarják, hogy nyilvános imázsukat Oroszországgal hozzák összefüggésbe, van Jevgenyij Svidler, Roman Abramovics milliárdos társa és a Millhouse befektetési cég vezetője, Nyikolaj Sztoronszkij, a Revolut technológiai cég társalapítója és Pavel Durov, a VKontakte orosz Facebook-szerű közösségi médiahálózat és a Telegram üzenetküldő alkalmazás alapítója.

Az Igor és Dmitrij Buhman testvérek, akik 2004-ben Vologdában megalapították a Playrix mobiljáték-fejlesztő céget, szintén azt kérték, hogy ne nevezzék őket orosz üzletembereknek. Hasonló kéréssel fordult a magazinhoz Sztoronszkij, valamint a szovjet származású Leonard Blavatnik, aki a Forbes szerint a világ 20. leggazdagabb embere. Jurij Milner, akit a Forbes "Oroszország legbefolyásosabb technológiai befektetőjének" nevez, szintén kérte, hogy a magazin ne említse orosz származását.

A magazinhoz forduló üzletemberek megjegyezték, hogy annak ellenére, hogy Oroszországban születtek és nőttek fel, azóta vállalkozásukkal együtt elköltöztek az országból, és hivatalosan már nem orosz állampolgárok. A Forbesnak küldött egyes fellebbezésekben sokan azt is kijelentették, hogy soha nem találkoztak Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és nem kellene őket "orosz oligarchákként" emlegetni.

A címke minden eddiginél rettegettebbé vált, miután a nyugati nemzetek, köztük az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és néhány EU-tagállam gazdasági szankciókkal sújtott számos orosz üzletembert az orosz kormánnyal való állítólagos kapcsolataik és az ukrajnai katonai invázió finanszírozása miatt. A szankciók értelmében egyeseknek még a nyugati országokba való belépést is megtiltották, vagyonukat befagyasztották, ingatlanjaikat pedig lefoglalták. Moszkva bírálta az intézkedéseket, "rabláshoz" hasonlítva azokat.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.