Nem nagyon hatékony, de tiltott
Klórgázt vagy nagyon hasonló anyagot vetettek be Szíriában
Bár az ipari klórgáz nem igazán hatékony fegyverként, bevetése a Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény megsértésének számít.
2014.06.18 08:05MTI
Klórgázt vagy nagyon hasonló anyagot vetettek be májusban Szíriában - közölte a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW).
A hágai székhelyű szervezet, amelynek szakértői az ENSZ megbízásából folytattak vizsgálatokat a helyszínen, kedd este megerősítette azt is, hogy a szakértőket elleni támadás miatt le kellett rövidíteni a terepszemlét.
A szíriai vegyi fegyverek megsemmisítését is felügyelő szervezet szakértői küldöttségének tagjai a múlt hónap végén éppen egy állítólagos klórgáztámadás helyszínére tartottak az arab országban, a központi Hama tartományban, amikor megtámadták őket.
Az OPCW nem sokkal később bejelentette, hogy a küldöttség tagjai már biztonságban vannak, és visszatértek bázisukra, de további részleteket nem közöltek az esetről. A szír vezetők a velük szemben álló, ellenzéki fegyvereseket vádolták a támadással.
"A súlyos incidens ellenére, amely megakadályozta, hogy a tényfeltáró küldöttség tagjai látogatást tegyenek a terepen, a csoport el tudta készíteni jelentését" - közölte most az OPCW. Úgy fogalmazott, hogy "a küldöttség számára hozzáférhetővé vált információk szerint hitelt érdemlően kijelenthető, hogy Szíriában mérgező vegyi anyagokat használtak, a legnagyobb valószínűség szerint olyan, a légzőszerveket támadó anyagot, mint a klór".
Bár az ipari klórgáz nem igazán hatékony fegyverként, bevetése a Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény megsértésének számít. Szíria tavaly októberben csatlakozott ehhez az egyezményhez - azután, hogy egy Damaszkusz környéki, több száz halálos áldozatot követelő ideggáz-támadást követően felmerült egy nyugati katonai beavatkozás lehetősége.
Szíria kötelezettséget vállalt arra is, hogy teljes vegyifegyver-készletét átadja megsemmisítésre.