Több műsor is elmarad
Megszorítások ellen sztrájkol az olasz közszolgálati rádió-televízió
Sztrájk bénítja meg szerdán a RAI olasz közszolgálati rádió és televízió műsorsugárzását. A római kormány megszorításai ellen meghirdetett munkabeszüntetéshez a RAI újságíró szakszervezete azonban nem csatlakozott.
2014.06.11 08:24MTI
A szerdai tévéhíradók öt percesre csökkentek a RAI csatornáin. Rövid hírösszefoglalókat olvasnak fel, képbejátszások és közvetítések nélkül. A munkabeszüntetés miatt elmarad több műsor is.
A sztrájkot meghirdető szakszervezetek tagjai a RAI olaszországi székházai előtt tüntetnek a Matteo Renzi olasz miniszterelnök által bejelentett takarékossági program ellen, amely 150 millió euró (45 milliárd forint) kiadáscsökkentésre kötelezi az országos csatornát.
A sztrájkot a RAI operatőreit, gyártásvezetőit, technikai személyzetét képviselő CGIL és az UIL szakszervezeti föderáció vezeti azt hangoztatva, hogy a pénzelvonás egyetlen következménye a munkahelyek felszámolása lesz.
Nem csatlakozott a harmadik legnagyobb érdekképviseleti szervezetnek számító UIL és a RAI-nál dolgozó újságírókat tömörítő Usigrai sem, amely szerint a számos más ágazatot is sújtó takarékossági kötelezettség alól a közmédia sem vonhatja ki magát. Matteo Renzi szégyennek nevezte a sztrájkot, amelyet szerinte az olaszok többsége nem támogat.
A miniszterelnök szerint elegendő lenne piacra dobni a RAI egyik műsorszóró vállalatát, ennek bevételével máris fedeznék a megszorítás összegét. Az 1954-től sugárzó RAI-nál az ötödik legnagyobb televíziós csoport Európában. Az olasz közszolgálati rádió-televíziónak több mint harminc csatornája és 11 ezer dolgozója van.
A részvénytársaságként működő RAI több mint 99,5 százalékos tulajdonosa az olasz pénzügyminisztérium. A televízió készüléket birtokló olaszok fejenként évi 113,5 eurót (mintegy 34 ezer forintot) fizetnek előfizetési díjként.
A RAI jelenlegi elnökét Anna Maria Tarantolát, a Banca d'Italia olasz jegybank egykori vezetőjét 2012 nyarán Mario Monti volt olasz kormányfő nevezte ki azzal a feladattal, hogy csökkentse a közszolgálati média kiadásait.