"Nagy veszély" az ország kettészakadása
Homályosak a hatalmi erőviszonyok Ukrajnában
Nehéz felbecsülni az erőviszonyokat az ukrajnai hatalmi harcban.
2014.02.19 20:05MTI
"Nem az a helyzet, hogy a Majdan (a kijevi Függetlenség tere, az ellenzéki mozgalom központja) Ukrajna népét képviseli" - hangsúlyozta a német Julia Langbein politológus, a berlini Freie Universität tanára. Minthogy a rezsimnek délen és keleten van a hátországa, polgárháború fenyeget. Langbein bírálta az Európai Uniót, amelynek szerinte már régen szankciókat kellett volna elrendelnie.
Ukrajnában van egy "csendes tömeg, amelyet nehéz megbecsülni" - mondta. Nem világos, hogy ezek az emberek Janukovics táborához tartoznak, vagy egyszerűen nem érdekli őket a politika. Ráadásul az ország többségében orosz ajkú keleti és déli felében élő emberek nem rendelkeznek információkkal az országban zajló eseményekről. Ezekben a térségekben csak kevesen férnek hozzá az internethez, amely az ellenzék fő kommunikációs eszköze. "Nagy veszély" az ország kettészakadása, sőt a polgárháború is.
Azonfelül egyáltalán nem biztos, hogy az előre hozott választásokon a Nyugat-barát ellenzék győzne. Mindamellett "nagyon valószínűtlen", hogy Viktor Janukovics elnököt megerősítenék hivatalában, mert sokat veszített támogatásából saját táborán belül. Így például a vitatott "gyülekezésellenes törvények" parlamenti visszavonása csak azért volt lehetséges, mert a kormányzó Régiók Pártja egyes képviselői szembehelyezkedtek az elnökkel - mondta Langbein.
A szakértő óvott az ellenzék eszményítésétől is. Arra a kérdésre, hogy a néhány arab országban tapasztalt forgatókönyv fenyeget-e Ukrajnában, így válaszolt: "Ezt a veszélyt mindenesetre látom. Nem tudjuk, ki kerül hatalomra az ellenzékből". A 2004-es narancsos forradalom a legjobb példa erre. Nem történt más, mint hogy Viktor Juscsenkóval és Julija Timosenkóval csak más oligarchák kerültek hatalomra - vélekedett.
Vitalij Klicsko ellenzéki vezető mellett szól, hogy hosszú külföldi tartózkodása miatt "nem része a korrupt hatalmi struktúrának", de kérdéses, hogy mekkora a tényleges a befolyása az ellenzéken belül. "A nacionalista pártokat nem szabad alábecsülni" - utalt a szélsőséges és rasszista formációnak tekintette Szabadság (Szvoboda) pártra.
A politológus élesen bírálta az EU eddigi szerepét az ukrajnai válságban. Úgy vélte, hogy a hallgatás nem sok eredménnyel járt. A szankciók elmulasztása oda vezetett, hogy Janukovics úgy érezhette, nincs nyomás alatt azért, hogy megváltozzon.
Langbeint nem lepte meg az erőszak kiszélesedése a legutóbbi napokban, tekintettel az ellenzék növekvő frusztrációjára, amiért "követeléseit a kormány nem vette komolyan". Nincs kilátás új választásokra, és Janukovics sem mondott le - emlékeztetett.
Hangsúlyozta, hogy az EU nem alkalmas a közvetítői szerepre, mert "alapjában véve nem semleges fél". Inkább egy idősebb államféfit kellene megbízni a közvetítéssel, aki nem állt az egyik fél oldalára sem - vélte. Bírálta az EU-t azért is, mert szomszédsági politikájában Oroszországot "kirekesztette". Nem lett volna szabad megengedni, hogy a kelet-európai országoknak, ha az EU-hoz akarnak közeledni, választaniuk kelljen a Kelet és a Nyugat között, hanem az orosz gazdasági érdekeket is figyelembe kellett volna venni.