Fegyveresek a hadsereg ellen
Folytatódtak a harcok Irakban: több mint száz halott
Folytatódtak a harcok az al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez köthető fegyveresek és a hadsereg között pénteken az iraki Anbár tartomány két városában, több mint száz ember vesztette életét.
2014.01.03 18:37MTI
A nyugat-iraki tartomány székhelyén, Ramádiban az al-Kaida-szövetséges - a szíriai polgárháborúban is részt vevő - Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű dzsihádista szervezett több száz feketébe öltözött fegyverese gépfegyverekkel, légvédelmi lövegekkel felszerelt teherautókkal és lopott katonai járművekkel harcolt a hadsereg által támogatott törzsi fegyveresek ellen.
A közeli Fallúdzsában a hadsereg tüzérségi lövegekkel támadta a fegyvereseket, akik a pénteki imát követően megpróbálták saját oldalukra állítani a lakosságot, és hangosbeszélőkön azt hirdették, hogy a szunnita népességet jöttek megvédeni a síita kormánnyal szemben.
A pénteki harcokban a hatóságok közlése szerint 75 al-Kaida-tag és 32 civil vesztette életét. A halálos áldozatok között volt az ILIÁ egyik vezetője is. A hadsereg és a szunnita törzsi milíciák mindkét városban vállvetve harcolnak az ILIÁ ellen, miután csütörtökön késő este a kormány és a törzsi vezetők megállapodtak az együttműködésről.
Ugyanakkor az al-Kaida zászlóit lengető fegyveresek még pénteken is ellenőrzésük alatt tartották Ramádi és Fallúdzsa jelentős részét. Az erőszak hétfőn kezdődött a két városban, miután a hatóságok felszámolták a kormány ellen tüntető szunniták egy sátortáborát Ramádiban.
Szerdán a kormány a tüntetők követelésének engedve kivonta a hadsereget a térségből, az al-Kaida fegyveresei ezt követően több várost lerohantak Anbár tartományban.
A többségében szunniták lakta, a Núri al-Máliki síita miniszterelnök elleni elégedetlenség melegágyának tekintett Anbár tartományban több mint egy éve folynak kormányellenes tüntetések.
Az Irakban kisebbségben lévő szunniták - akik Szaddám Husszein néhai diktátor alatt hatalmon voltak - hosszú ideje arra panaszkodnak, hogy az amerikai katonai beavatkozás után az ország vezetését átvett síita többség hátrányosan kezeli őket.
Ugyanakkor szunnita törzsi vezetők a csütörtöki megállapodás után egyértelművé tették, hogy elítélik a magát a szunniták védelmezőiként feltüntető al-Kaidát, és készek harcolni a terrorszervezet és annak iraki sejtje ellen.