Moszkva választ ad az európai rakétatelepítésekre
Medvegyev az orosz külpolitkáról
Oroszország "kénytelen lesz megfelelő választ adni" az amerikai rakétavédelmi rendszer egyes elemeinek kelet-európai telepítésére - jelentette ki kedden Dmitrij Medvegyev államfő, országa új külpolitikai irányvonalát kifejtve az orosz nagykövetek moszkvai értekezletén.
2008.07.15 16:28MTI"Oroszország semmiképpen sem fogadhatja el az Egyesült Államoknak azokat a lépéseit, amelyek a hadászati biztonság alapjait rombolják szét. Határozottan kijelentjük: az amerikai globális rakétavédelmi rendszer egyes elemeinek kelet-európai telepítése csak súlyosbítja a helyzetet... Amerikai és európai partnereinket előre figyelmeztettük erre" - mondta. Medvegyev arról is beszélt, hogy a nemzetbiztonság nem épülhet kizárólag "becsületszóra": fenn kell tartani a leszerelési lépések és a fegyverzetellenőrzés folyamatosságát, és sokoldalú, szerződéses alapon biztosítani a továbbfejlesztését.
"Oroszországot aggasztja, hogy a világon mind ez ideig nem jött létre a kollektív biztonság korszerű rendszere" - fejtette ki. Egyúttal utalt rá, hogy nemrég, németországi látogatásán javaslatot tett egy új, kötelező erejű európai biztonsági szerződés kidolgozására, amelyhez minden ország a saját jogán csatlakozna, s nem valamely közösség vagy tömb tagjaként. Az orosz elnök kitért arra is, hogy Koszovó függetlenségének kinyilvánítása újfent megingatta a nemzetközi jogrendet mint az államok együttélésének alapelvét. Ezzel összefüggésben kiállt a nemzetközi intézményrendszernek az ENSZ központi szerepének megerősítésével történő átalakításáért, leszögezve, hogy ebben nem változott álláspontjuk: szerintük erre a hozzáállásra van szükség a Biztonsági Tanács munkájának és a G8-ak együttműködésének reformjában is.
Az orosz külpolitika tevékenység egyik alapvető feladatának nevezte az Európai Unióval való együttműködés fejlesztését, s úgy vélekedett, hogy "egy választóvonalak nélküli nagy Európa teherviselő alapjául éppen az Oroszország és az EU közötti stratégiai partnerség szolgálhat, az egymás gazdaságába - lefektetett játékszabályok szerint - való kölcsönös begyűrűződéssel, egyebek közt az energetika és a csúcstechnológiák területén". "Mi erre nyitottak, készek vagyunk" - erősítette meg a tavasszal hivatalba lépett orosz elnök, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy ehhez a kapcsolatokat ideológiamentes, üzleti mederbe kell terelni. "Az ideológiai (indíttatású) befektetésekkel torkig vagyunk" - mondta, emlékeztetve azok siralmas hozadékára, "a korrupt rendszerek fenntartására elpazarolt (pénzekre)".
A sikeres diplomácia további fontos feltételének nevezte Medvegyev Oroszország Kínához, Indiához, Brazíliához, Mexikóhoz és a Dél-afrikai Köztársasághoz fűződő kapcsolatainak a kölcsönös érdekeken alapuló erősítését, a Moszkva számára fontos partnerek közé sorolva még Egyiptomot, Szaúd-Arábiát, Dél-Koreát, Törökországot Japánt és az ASEAN-országokat és néhány más térséget is.
Külön kiemelte az együttműködés fontosságát a volt szovjetköztársaságok többségét tömörítő Független Államok Közösségével, megjegyezve, hogy "a gazdasági és a humanitárius téren rejlő lehetőségeket" jobban ki kell használni. "Látjuk, hogy a következetes munka kezd már gyümölcsöt hozni, mindazonáltal nyilvánvaló, hogy az integrációban rejlő tartalékok még nincsenek kihasználva" - mondta Medvegyev az orosz diplomáciai testület moszkvai értekezletén. Hivatala szinte ezzel egy időben jelentette be, hogy az elnök aláírta az orosz külpolitika új koncepcióját rögzítő dokumentumot.