Csak tavaly

Illegális fegyvergyárak százaira, fegyverek tízezreire bukkant a kínai rendőrség

Kínában tavaly 670 titkos, illegális fegyverüzemet, vagy elosztóhelyet fedezett fel a rendőrség, 160 ezer fegyvert és 2780 tonna robbanóanyagot foglalt le.

2013.01.16 12:14MTI

Összesen nagyjából 360 bűnszövetkezet bukott le, s 20 ezer embert vettek őrizetbe. A 2011. februárban indított országos kampány során 1400 fegyvergyártással, vagy -kereskedelemmel kapcsolatos ügyben jártak el. A fegyvereket előállítók és azokkal üzletelők mellett a fegyverek és robbanóanyagok birtokosait is büntetőjogi felelősségre vonták. 

Az elkobzott fegyverek és robbanószerek több mint 60 százalékát vagy önként szolgáltatták be, vagy lakossági bejelentés alapján találtak rájuk. Tavaly nyáron, a kampány részeként 150 városban 100 ezer fegyvert és mintegy 250 tonna robbanóanyagot semmisítettek meg.
 
A hivatalos adatok szerint 2012-ben jelentősen visszaesett a fegyverrel elkövetett bűncselekmények száma. Korábbi jelentések szerint csak Csiangszu tartományban több mint 6 ezer, illegálisan tartott fegyvert találtak földalatti raktárakban és műhelyekben. Sanghajban 17 fegyvercsempészt állítottak bíróság elé, amerikai segédlettel fülelték le őket. 

A csoport expressz levélben jutott az Egyesült Államokban feladott több mint 100, félautomata kézifegyverhez és alkatrészekhez. Az amerikai nemzeti gárda észak-karolinai tagját, aki segítette a fegyverek piacra juttatását, tavaly szeptemberben elítélték. 

Kína a világ egyik legnagyobb fegyvergyártója, s az üzemekből jut a feketepiacra is. Ezek mellett megjelennek a házilag előállított, többnyire gyenge minőségű fegyverek is. A csempészáru egyik forrása állítólag Mianmar. A közbiztonsági tárca rendszeresen indít "begyűjtő" akciókat, s a leggyakrabban készpénz és a büntetlenség ígéretének fejében próbálja meg begyűjteni a törvénytelenül tartott fegyvereket. 2008-ban például 79 ezer fegyvert és több mint 5,7 millió lőszert szedtek be így. 

Kínában három évig terjedő börtönbüntetést szabhatnak ki illegális fegyverbirtoklásért. A fegyveres bűncselekmények elkövetőit többnyire halálra ítélik. A népi Kína kormánya 1966-ban rendelte el a teljes tilalmat a fegyverbirtoklásra, beleértve az utánzatokat is. Azóta a kormány megtiltotta a magán fegyvergyártást, értékesítést, szállítást, a fegyverek és lőszerek importját és exportját. 

Nem hivatalos források szerint a döntésre az után került sor, hogy gyerekek egy verébre célozva belőttek a Népi Gyűlés Házának, vagyis a parlament épületének Tienanmen téri ablakán.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.