35 pontos lista Bush bűneiről

Bush alkotmányos lemondatását kezdeményezték

George Bush amerikai elnök alkotmányos lemondatását kezdeményezte egy demokrata párti képviselő a washingtoni kongresszusban, indítványának azonban nincs sok támogatója - hangzott el az MSNBC keddi híradásában.

2008.06.10 16:26MTI

Dennis Kucinich ohiói képviselő - korábbi elnökjelölt-aspiráns - 35 pontos listát állított össze Bush bűneiről, amelyek miatt az elnököt szerinte el kellene mozdítani hivatalából. Az amerikai képviselőházban hétfőn előterjesztett javaslatában azzal vádolta az elnököt, hogy előre eltervezett, széles körű kampányt folytatott az amerikai nép becsapására és a kongresszus félrevezetésére Irak kapcsán.

Elhitette, hogy az arab ország közvetlen fenyegetést jelent az Egyesült Államokra. Kucinich szerint Bush ezzel a titkos stratégiával, hamis indokokkal igazolta az Irak elleni agressziót. Azzal vádolta az elnököt, hogy az ENSZ alapokmányát megsértve hajtott végre támadást egy szuverén állam ellen, felelőtlenül pazarolta az amerikai adófizetők pénzét a háborúra, nem látta el megfelelő páncélzattal a katonákat és hamis jelentéseket tett az áldozatokról.

A képviselő sok egyéb bűne között felrója Bushnak emberek törvényellenes elrablását, a titkos kínzásokat, az amerikaiak utáni kémkedést, a Katrina hurrikánra való felkészületlenséget és elégtelen reagálást, továbbá a klímavédelmi probléma szőnyeg alá söprését. Nancy Pelosi házelnök közölte, hogy a hivatalából jövő januárban távozó Bush alkotmányos lemondatásának kérdése nincs napirenden, mivel a kezdeményezés megosztaná a házat, és nincs esély az elfogadására. Kucinich, aki mindig az iraki háború következetes ellenzője volt, 2007 áprilisában Dick Cheney alelnök ellen hasonló indítványt nyújtott be, de akkor sem járt sikerrel.

A Demokrata Párt több vezetője, ezenkívül jogvédő csoportok is azzal vádolják a Bush-adminisztrációt, hogy a 2003-as iraki invázió előtt megtévesztő információkat nyújtott, továbbá megsértette az amerikai állampolgárok szabadságjogait, amikor engedély nélküli lehallgatásokat rendelt el. A Fehér Ház tagadja a vádakat. A múlt héten zárult le egy ötéves szenátusi vizsgálat, amely feketén-fehéren megállapította: Bush eltúlozta az iraki fenyegetésről szóló hírszerzési értesüléseket a 2003-as invázió előtt.

A jelentés szerint Bush és környezete túlzott az iraki fegyverprogramról, Szaddám Huszein volt iraki elnök és az al-Kaida terrorszervezet viszonyáról, ezenkívül figyelmen kívül hagyta a különböző amerikai hírszerző szervezetek értékeléseiben mutatkozó eltéréseket is, így készítette elő a háborút a közvélemény számára.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.