Mit tett a nagykövetség?

Peking bocsánatkérést követel az Egyesült Államoktól

A kínai külügyi szóvivő közölte: Kína bocsánatkérést követel az Egyesült Államoktól, amiért "nem normális módon" fogadott be pekingi nagykövetségére egy kínai állampolgárt.

2012.05.02 12:48MTI

A kelet-kínai Santung (Shandong) tartomány Jinan (Yinan) megyéjéből származó Csen Kuang-cseng (Chen Guangcheng) április végén lépett be az Egyesült Államok nagykövetségére és hatnapos ott-tartózkodás után a saját akaratából távozott - mondta Liu Vej-min (Liu Weimin).
   
"Meg kell jegyezni, hogy Csen Kuang-csenget - egy kínai állampolgárt - az amerikai fél vitte be a nagykövetségre, nem a normális módon" - állapította meg Liu, s kifejezte országa e lépés miatti felháborodását.
   
Mint a szóvivő hangoztatta, országa követeli, hogy az Egyesült Államok teljeskörűen vizsgálja ki a történteket, vonja az érintetteket felelősségre, és biztosítsa, hogy hasonló helyzet ismét nem fordul elő.
   
„Az Egyesült Államok e cselekedetével beavatkozott Kína belügyeibe, amit a kínai fél sosem fog elfogadni” – mondta Liu. Hozzáfűzte azt is, hogy az Egyesült Államok "ígéretet tett arra, hogy megteszi a szükséges intézkedéseket a hasonló esetek elkerülésére".
   
Hivatalos, közelebbről meg nem nevezett amerikai forrásból Pekingben már elhangzott, hogy hasonló eset nem fog előfordulni. S az is, hogy kínai részről biztosítani fogják, hogy Csen, aki nem akarta elhagyni a szülőföldjét, "biztonságos környezetben" egyetemre járhasson.
   
A hírt, miszerint megszökött vidéki házi őrizetéből Kína egyik jogvédő aktivistája, a hírügynökségek egy külföldi emberjogi szervezet információira hivatkozva a múlt pénteken közölték először.
   
Csen, aki gyermekkorában vesztette el látását, a Santung (Shandong) tartományi Linji város hatósági embereit 2005-ben azzal vádolta meg, hogy erőszakkal kényszerítettek nőket abortuszra és sterilizálásra. Az elmenekült nők családtagjait megverték, megkínozták – állította az ügyvéd, s ugyanabban az évben jogorvoslatért Pekingbe utazott.
   
Bírósági eljárásra nem került sor, ám a most 41. évében járó Csen a visszaélésekre ráirányította a figyelmet. A kínai hatóságok még akkor nyomozást indítottak, és több helyi vezetőt őrizetbe vettek.
   

Csen első háziőrizete fél évig tartott, majd 2006 nyarán hivatalosan is eljárást indítottak ellene. Végül 2006-ban 4 év 3 hónap szabadságvesztésre ítélték „rombolásért és a közlekedést akadályozó tömegmegmozdulás szervezéséért”. 2010-ben szabadult, és azóta élt felügyelet alatt Tungsiku (Dongshigu) faluban.
   
A Csennel szembeni hatósági eljárás komoly nemzetközi tiltakozást váltott ki, emberi jogi szervezetek, politikusok, újságírók keltek a védelmére és kezdeményezték szabadon engedését.
   
A texasi központú ChinaAid nevű szervezet vezetője, Bob Fu korábbi szavaiból arra lehetett következtetni, hogy a Csent megszöktetők és bújtatók a férfit a pekingi amerikai nagykövetségre juttatták.
   
Csenről időközben kiderült, hogy nem áll szándékában menekültstátusért folyamodni, míg a kínai hatóságok arról igyekeztek Csen segítőit meggyőzni, hogy a férfi szabad mozgását, a fővárosba utazását nem tekintik jogellenes cselekménynek.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.