A ciklon rengeteg áldozatot szerzett
Mianmar - beengedték az első segélyszállítót a legjobban sújtott területre
A mianmari kormány engedélyt adott csütörtökön az amerikai erőkeak arra, hogy repülőgépeikkel segélyt szállítsanak az országot sújtó természeti katasztrófa túlélőinek - közölte Bangkokban a thaiföldi hadsereg főparancsnoka.
2008.05.08 09:17MTIAz amerikai erők éppen közös hadgyakorlatot tartanak a thaiföldi hadsereggel. Az ezen részt vevő amerikai szállítógépek repülhetnek be Mianmarba. Az ACF nemzetközi humanitárius szervezet bejelentette, hogy elindította első segélyszállítmányát a mianmari fővárosból az ország délnyugati részén található Bogalay városába, amely a ciklon által leginkább sújtott város.
Még mindig Thaiföldön vesztegel a Mianmarba készülő magyar mentőcsapat
Továbbra is Thaiföldön vesztegelt és a beutazási engedélyre várt a Baptista Szeretetszolgálat Mianmarba készülő mentőcsapata magyar idő szerint csütörtök reggel. Pavelcze László, a mentőcsapat vezetője az MTI-nek telefonon elmondta, hogy éppen a mianmari konzulátuson intézik a vízumot, és nagyon bíznak benne, hogy még a mai nap folyamán kézhez kapják az engedélyeket, és hamarosan elindulhatnak a ciklon sújtotta országba.
Számos más külföldi jótékonysági szervezet is vár a vízumra Bangkokban, és a magyar csapat kevés hajlandóságot tapasztalt az együttműködésre a mianmari hatóságok részéről. Holnap például nemzeti ünnep lesz Thaiföldön, és a mianmari konzulátus - a rendkívüli helyzet ellenére is - zárva lesz.
A mentőcsapat vezetője szerint már túl sok idő telt el, és sajnos kevés az esély arra, hogy túlélőket találjanak a ciklon sújtotta területeken. Az életmentés helyett ezért a segélyszervezetek számára - mihelyt beengedik őket az országba - az elsődleges feladat a humanitárius katasztrófa, a járványok megelőzése lesz.
A munkálatok várhatóan igen bonyolult logisztikai szervezést igényelnek, mert hatalmas területek vannak víz alatt, ahová csak légi járművekkel tudnak majd eljutni. A mianmari katonai kormányzat hivatalos adatai szerint 23 ezren haltak meg a Nargis ciklon okozta katasztrófában, és 41 ezer eltűntet tartanak számon. Más hírek szerint azonban nem kizárt, hogy akár a százezret is eléri, sőt meghaladja a halálos áldozatok száma a délkelet-ázsiai országban.