Több százan vonultak utcára
Folytatódtak a Korán-égetés miatti zavargások
Több százan vonultak utcára Afganisztán-szerte a bagrami amerikai támaszponton történt Korán-égetés ellen tiltakozva a muszlimok ünnepnapján, pénteken.
2012.02.24 17:42MTIOrszágszerte mintegy tucatnyian vesztették életüket az összecsapásokban, az egyébként nyugodtnak számító Herát tartományban haltak meg a legtöbben. Ugyanitt több mint ötvenen sebesültek meg.
Ezzel több mint húszra nőtt az utóbbi négy napban meggyilkolt emberek száma, a sebesültek pedig körülbelül százan lehetnek, többségüket golyó érte.
A nyugati Herátban hárman - köztük egy rendőr - vesztették életüket, amikor feldühödött tüntetők megpróbáltak behatolni az amerikai konzulátusra, illetve megpróbálták elvenni a rendőröktől fegyvereiket. Hírügynökségi jelentések szerint a zavargások újult erővel folytatódtak Kabulban és más helyeken, például Hosztban, a hasonnevű tartomány székvárosában, s az ugyancsak a keleti részen lévő Gázni és Nangarhar tartományokban.
A Korán-égetés ellen tiltakozók pénteken a magyar parancsnokság alatt álló tábort is megtámadták Baglán tartományban. Az incidensben egy afgán életét vesztette, többen megsebesültek.
A Honvédelmi Minisztérium sajtóosztályának tájékoztatása szerint a tüntetést az afgán hatóságok oszlatták fel, a magyar katonáknak nem kellett közbeavatkozniuk, a halott és a sérültek is afgán állampolgárok. A pénteki újabb dühödt megmozdulások arra mutatnak, hogy Barack Obama bocsánatkérése sem hűtötte le az indulatokat, sőt Nangarharban az amerikai elnököt ábrázoló fényképet is égettek.
A tüntetések miatt az amerikai nagykövetség Afganisztán északi részére is kiterjesztette a Kabulban már érvényben lévő utazási korlátozásokat, és óvatosságra intette az amerikai állampolgárokat.
Csütörtökön a nangarhari amerikai támaszpontra látogatott az afganisztáni NATO-erők parancsnoka, John Allen tábornok, aki nyugalomra intette a külföldi csapatokat, és azt kérte: ne engedjék, hogy a bosszú hajtsa őket. Az Allennel utazó Ser Mohammed Karimi afgán tábornok azt mondta a csapatoknak, hogy "áldozatuk nem volt hiábavaló", és hangsúlyozta: az amerikaiak és az afgánok közösen harcolnak "az emberiség ellensége ellen".
A Korán-égetést vizsgáló afgán bizottság csütörtök esti jelentésében a tiltakozások befejezését szorgalmazta, és azzal vádolta a szélsőségeseket, hogy a tüntetők sorai közé szivárogva úgymond az erőszak magvait hintik el. A bagrami támaszpontot is megjárt afgán vallási vezetők azt javasolták, hogy a felelősöket Washington állítsa hadbíróság elé.
A szomszédos Pakisztán északi részén, Pesavarban mintegy 300 tüntető amerikai zászlókat, illetve egy Egyesült Államokat jelképező bábut égetett. A fővárosban, Iszlámábádban, valamint Karacsiban is voltak megmozdulások, amelyeken szélsőségesek is részt vettek.
A pakisztáni kormány egyik szóvivője pénteken "különösen felelőtlennek és elítélendőnek" nevezte a bagrami eseményeket.
Egy iráni vallástudós, Ahmed Hatami eközben azt állította, hogy az amerikaiak "szándékosan égették el" a muszlimok szent könyvét, bocsánatkérésük pedig "hazug", mivel "az Egyesült Államok az iszlám ellen harcol".