Rithy Panh kétszer született meg
Emberek a vágóhídon: film a vörös khmerek mészárosáról
Az elveszett emlékezet nyomába szegődött kambodzsai rendező. A párizsi mozikban a napokban mutatták be filmjét, amely a kambodzsai vörös khmerek S-21 nevű iszonyatos internáló táborának parancsnokával, a Duch néven emlegetett könyörtelen hóhérral készített interjúit összegezi.
2012.01.21 12:43MTIA filmes Duch avagy a pokoli kínzókamra ura című mozijában és az ugyanakkor a Grasset könyvkiadónál megjelent A megsemmisítés című könyvében folytatja az előző alkotásaiban megkezdett munkát, a szétzúzott kambodzsai múlt gondos feltárását. Rithy Panh két korábbi művével, a Bophana és az S-21 című filmekkel már elnyerte a francia Albert-Londres díjat.
Ő maga 18 éves volt, amikor Franciaországba érkezett, maga mögött hagyva halott rokonait, akik a vörös khmerek 1,8 millió életet követelő 1975-1979 évi népirtásának áldozataivá váltak Kambodzsában.
"Kétszer születtem" - hangoztatja Rithy Panh: először 1968-ban, aztán a Pol Pot-rezsim bukásakor. A férfi azóta is az eszeveszett gyilkoló gépezet feltárásán és leleplezésén dolgozik. Duch egyike volt a rendszer kiszolgálóinak, könyörtelen kínvallató, aki mindent megtett azért, hogy elnyerje főnökeinek tetszését. A phnompeni nemzetközi törvényszék 30 évi börtönre ítélte Duchot, akinek valódi neve Kaing Guek Eav volt. Duch megfellebbezte a verdiktet, a nemzetközi joghatóság február 3-án dönt az ügyben.
"Kezdetben nem szándékoztam filmet készíteni az interjúkból, úgy gondoltam, hogy az S-21-gyel kimerítettem a témát. A per rögzítése érdekelt, de beleütköztem a nemzetközi bürokráciába" - sajnálkozik Rithy Panh, aki szerint a nemzetközi törvényszék tulajdonképpen a vádlottaknak biztosított egyfajta szószéket.
"Ők fogják megírni a történetet - de én is elgondolkodtam azon, hogyan örökítsem meg" - magyarázta az AFP-nek a filmes. Mint elmondta, kiindulópontja az volt, hogy senki sem születik bűnözőnek.
"Akkor hát mikor került sor a választásra? Fel kell tételezni, hogy ebben a nagy bűnözőben is megmaradt valahol egy csipetnyi emberi".
Duch, aki kereste az utat-módot a feltámadásra, belement a játékba. Látta Rithy Panh előző filmjeit és azt mondta neki: "Együtt fogjuk keresni az igazságot". A filmes és a hóhér azonban éppen az igazságról csatázik. "Sokat ordítoztunk egymással" - ismerte el Rithy Panh, aki úgy érezte, hogy Duch "egyfajta coachot látott bennem, akivel életrajzának enyhített változatát gyakorolhatja be. A filmes viszont azoknak a részleteknek a felderítésére törekedett, amelyek Duch tömeges bűntetteit tanúsítják".
Az S-21 parancsnoka először azt állította, hogy sohasem hallotta a megkínzottak kiáltásait és nem is látta áldozatait, épp hogy sejtette, mi történik az általa vezetett börtön falai mögött. Vallomásában megállt félúton, féligazságoknál: "Elismeri, hogy ott volt, de azt hangoztatja, hogy semmit sem látott" - idézte fel a Rithy Panh, aki biztos abban, hogy a parancsnoknak sokkal fontosabb szerepe volt, mint amit elismer. Duch azonban azt nem cáfolta, hogy az S-21-et nem szokták élve elhagyni, és hogy az öngyilkosság tilos volt.
"Én, aki tanítani akartam a népet, nagyon alacsonyra süllyedtem" - ismerte el a hóhér a kamera előtt. A hivatalos adatok szerint az S-21-ben 12 380 személy vesztette életét.
"De hány más fogoly volt, akinek nyoma veszett? És hány továbbit végeztek ki az S-21-ben kicsikart beismerések, alapján?" - tette fel a kérdést a kambodzsai rendező.
Rithy Panh könyvében - amelynek Christophe Bataille volt a társszerzője - felidézi a vörös khmerek uralma idején, gyermekként átéltek emlékeit is. A gyilkosok mellett akkor is voltak "igazak" - vallja a rendező, aki hétköznapi jótettekre is számos példát látott a rémuralom idején.