Mi lesz veled, Aszad-rendszer?
Clinton szíriai ellenzékiekkel találkozott Genfben
Az amerikai külügyminiszter szíriai ellenzékiekkel találkozott kedden Genfben, és hangsúlyozta, hogy a demokratikus átalakulás nem egyszerűen az Aszad-rendszer leváltását jelenti, hanem azt is, hogy el kell indulni a törvényes rend felé.
2011.12.06 23:18MTIHillary Clinton a találkozó kezdetén nyilvánosan elmondott szavaival arra is felhívta a figyelmüket, hogy meg kell védeni minden szíriai egyetemes jogait, függetlenül a nemüktől, nemzetiségüktől és vallásuktól, a kisebbségeket pedig külön biztosítani kell arról, hogy jobb sorsuk lesz egy toleráns és szabad rendszerben.
A külügyminiszter közölte velük, hogy a terveikre kíváncsi az új, demokratikus kormány megalakításáról. A hét meghívott aktivista száműzetésben él Európában, és a Szíriai Nemzeti Tanács elnevezésű politikai hálózathoz tartozik.
A találkozó nem jelenti a szervezet amerikai elismerését, de jelzi, hogy az Egyesült Államok fontolgatja ezt a lépést. Clinton genfi útjával párhuzamosan közölték a helyszínen amerikai diplomáciai források, hogy Robert Ford damaszkuszi amerikai nagykövet még kedden este visszatér az állomáshelyére, miután befejezte konzultációit Washingtonban.
A nagykövet sietősen hagyta el Damaszkuszt október végén, mert "hihetőnek tűnő személyes fenyegetést kapott". Ford előzőleg nyilvánosan bírálta a szíriai rendszert, és kétszer is ellátogatott a kormányellenes tüntetések helyszíneire.
A szíriai hírügynökség bejelentette, hogy a határőrség hétfőn éjjel megakadályozta egy "fegyveres terrorista csoport" behatolását az országba.
A 35 fegyveres Idlíb tartományba akart bejutni a szomszédos Törökországból, de visszaverték őket, és többet megsebesítettek közülük - írta a Sana. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) szerint kedden is Homsz városa volt a legerősebb ellenállás és a legdurvább elnyomás helyszíne: két nap alatt legalább nyolcvan ember vesztette ott az életét. Az egyik negyedben még hétfőn 34 ember holttestét találták meg, akiket a rendszer zsoldjában álló fegyveresek raboltak el.
A szíriai kormány az Arab Liga szankcióinak teljes visszavonását követeli még azelőtt, hogy beengedné a pánarab szervezet megfigyelőit. Az ő feladatuk az lenne, hogy ellenőrizzék a liga rendezési tervének a végrehajtását. Damaszkusz hétfőn hajlandónak mutatkozott a beutazásukról szóló jegyzőkönyv aláírására, csak "apróbb módosításokat" kért. Kedden viszont nyilvánosságra került a külügyminiszter erről szóló levele, amely szerint "semmisnek és érvénytelennek" kell nyilvánítani az összes büntető intézkedést, beleértve Szíria tagságának felfüggesztését, a jegyzőkönyv aláírásáért cserében. A liga már hétfőn közölte, hogy nem fogad el újabb feltételeket, de akkor még nem derült ki, hogy ezek mik lennének.