"Azt hiszem, felhívom a Fehér Házat"
Részegen vezetett - nyakon csípték Obama nagybátyját
Ittas vezetés és illegális bevándorlás miatt őrizetbe vették Onyango Obamát, az amerikai elnök eltűntnek hitt nagybátyját a massachusettsi Framinghamben
2011.08.29 19:42MTIA 67 éves kenyai állampolgárságú férfi, akit Barack Obama "Omar nagybácsiként" emlegetett az 1995-ben megjelent, Apám álmai (Dreams of My Father) című könyvében, egy négykerék-meghajtású Mitsubishi terepjáróval csaknem összeütközött egy rendőrségi járőr kocsival.
A The Washington Times hivatalos forrásokból származó értesülése szerint Onyango Obama a kérdésre, hogy kit szeretne felhívni az óvadék ügyében, így válaszolt: "Azt hiszem, a Fehér Házat fogom felhívni."
Az incidens augusztus 24-én történt este a Bostonhoz közeli településen. Az Obama Onyagóként is ismert nagybácsi a hivatalos iratok szerint alkoholos befolyásoltságban vezetve közveszélyt okozott és kanyarodáskor nem használta az indexet. Illegális bevándorlás miatt Onyango Obamának az Egyesült Államokból történő kitoloncolását már korábban elrendelték.
Onyango Obama a 70-es években vándorolt Kenyából az Egyesült Államokba. A jelenlegi elnök könyve szerint "a nagybácsi 25 évvel ezelőtt távozott Amerikába és sohasem tért vissza".
A The Times 2008-ban az elveszett elnöki rokon nyomába eredt, de helyette annak nővérére, Zeitunira bukkant rá Bostonban. "Omar bácsi" és Zeituni az amerikai elnök nagyapja, Hussein Onyango Obama harmadik feleségének, Sarahnak a gyermeke.
Barack Obama könyvében a "nagymamájának" nevezte Sarah-t, mert ő nevelte fel az apját, az idősebbik Barackot, aki pedig Hussein második feleségétől, Akumutól született.
A The Timesnak 2008-ban csak annyit sikerült megtudnia az 1944. június 3-án született O. Onyango Obamáról, hogy Boston egyik külvárosában él. A lap a születési dátuma alapján azonosította be a nagybácsit. Onyango Obama kis híján azért ütközött össze a rendőrautóval, mert nem állt meg a stoptáblánál, majd hirtelen balra rántotta a kormányt.
A férfi ártatlannak vallotta magát a közlekedési kihágásban. Zeituni Onyagónak, aki ellen szintén megindították a kitoloncolási eljárást, tavaly a bíróság engedélyezte, hogy az Egyesült Államokban maradhasson. Ügyvédje, Margaret Wong most elvállalta a bátyja jogi képviseletét is.