Nyolc évig biztosan maradnak
Súlyos börtönre ítélték Iránban a kémkedéssel vádolt amerikaiakat
Bűnösnek mondtak ki és nyolc év börtönbüntetésre ítéltek Iránban két amerikai állampolgárt - jelentette az iráni állami televízió szombaton jól tájékozott igazságügyi forrásra hivatkozva.
2011.08.20 19:21MTIAz iráni határőrség 2009. július 31-én fogott el három amerikait - Shane Bauert, Josh Fattalt és Sarah Shourdot -, akik Irak felől lépték át a határt. Állításuk szerint biciklitúrán vettek részt, egy turisták által kedvelt vízesést kerestek fel iraki kurd területen, és nem voltak tudatában a határsértésnek.
Az iráni hatóságok nemcsak tiltott határátlépés, hanem kémkedés címén is vádat emeltek ellenük. Mindhárom amerikai ártatlannak vallotta magát a kémkedés vádjában, és kitartott amellett az álláspontja mellett, hogy tévedésből lépték át a határt.
A teheráni forradalmi bíróság Bauert és Fattalt három-három év börtönbüntetésre ítélte illegális határátlépésért, további öt-öt évet pedig "egy amerikai hírszerző ügynökség javára végzett kémtevékenységért" kaptak. Az egyelőre nem világos, hogy a büntetésbe beszámítják-e az eddig eltelt több mint két év vizsgálati fogságot.
A 32 éves Shourdot tavaly szeptemberben szabadon bocsátották félmillió dolláros óvadék ellenében, súlyos betegsége miatt. Ő visszatért az Egyesült Államokba, így felette távollétében hoznak ítéletet. A bíróság Shourd esetében még nem döntött, ítélethirdetés később várható.
A pernek eredetileg tavaly novemberben kellett volna megkezdődnie, de Sarah Shourd távolléte miatt 3 hónapra elnapolták. Egy bírósági meghallgatást tartottak február 6-án, egyet pedig július 31-én. Az egyaránt 29-29 éves Bauer és Fattal négyszer kezdett éhségsztrájkot, sérelmezve, hogy nem érintkezhettek hozzátartozóikkal. Két év alatt rokonaik csak háromszor beszélhettek velük telefonon, és csak egyszer, tavaly májusban kereshették fel őket a börtönben.
A két amerikai túrázó iráni ügyvédje közölte, hogy a hatóságok még nem tájékoztatták az ítéletről, így nem tudja, hogy igaz-e a hír.
Iránban akár halálbüntetés is kiszabható a kémkedésért. Az a tény, hogy az ítélethirdetés a ramadánra - az iszlámban hagyományosan a megbocsátás idejének tartott muzulmán böjti hónapra - esik, olyan reményeket ébresztett, hogy fel is menthetik és gyorsan elengedhetik a két amerikait. Ali Akbár Szálehi iráni külügyminiszter augusztus 6-án annak a reményének adott hangot, hogy az ítélet eredményeként a két amerikai fiatal szabadlábra kerül.
A túrázó fiatalok ügye tovább növelte a feszültséget Teherán és Washington között. Az Egyesült Államok mindig hevesen visszautasította a kémkedés vádját és állampolgárainak szabadon engedését követelte. Irán válaszul általában arra hivatkozott, hogy az Egyesült Államok "tucatnyi iránit tart illegálisan fogva".