A lifespan tekintetében csehül állunk
Miért nincsenek golfpályák Zimbabwében?
Az aktív életmód, mint a megelőzés, sőt gyógyítás eszköze hallatlanul izgalmas.
2010.11.04 13:34Rádi Attila, belorvos.huKiindulási pont a tárgykörben napvilágot látott tanulmányok, kísérletek, vizsgálatok adatai és saját megfigyeléseink; a riasztó szakmai terminológiát igyekszem emészthetővé tenni. Szigorú didaktikai sorrendet ne várjatok.
Az első bekezdés tárgya a fitness és a várható élettartam (lifespan) összefüggése lesz.
Közismert, hogy a lifespan tekintetében csehül állunk; hogy egészen pontos legyek egy kicsit annál is rosszabbul. Kis hazánk az elmúlt 20 évben az EU tagállamok közül a tökutolsó helyre küzdötte le magát. 1987 és 2000 között észlelt markáns és sajnálatos életmódbéli változások közül egyiknek-másiknak bizonyosan volt ebben szerepe.
1987-ben 35-45 perc/nap, 2000-ben 69-84 perc/nap volt a tv előtt elbambult idő.
A korábban napi 4-5 formális, szabályos étkezés 2-3-ra csökkent (de akkor persze keményen belehúzunk; vö. zabálás). Az iskolai tormaórák száma ugyan kismértékben nőtt (3-ról 5,2 óra/hét), de az iskolán kívüli tréning, mozgás, sport időtartama heti 3-3,8 óráról heti 1-1,5 órára csökkent.
Megoldás?
Egyszerű. Felejtsük el végre a Japánokkal, Svédekkel, de még a szomszédainkkal való összehasonlítgatást is! Mérjük magunkat teszem azt Zimbabwéhez, és mindjárt lesz okunk a büszkeségre. Arrafelé a hölgyek várható élettartama nem több mint 34 év (nem tévedés!); az urak 37 éve sem sokkal übereli ezt. Horror. Okok: a gazdaság működésképtelen, szokatlan kivétel, ha valaki nem HIV fertőzött; nem sorolom.
Kézenfekvő megoldást sugall a stockholmi Karolinksa egyetem tanulmánya. A neves tudós, Anders Ahlborn professzor irányította csoport kimutatta, hogy a golfjátékosok halandósági valószínűsége 40 %-kal jobb az amúgy top svéd átlagnál is, ami nettó 5 év várható élettartam növekedést jelent.
Svédországban 600.000 golfjátékos püföli szorgalmasan a labdát; Zimbabwében egy se. Egy kiadós golf parti 4-5 órás szabad levegőn való tartózkodást, 6-7 kilométer kemény gyaloglást (valóban?) jelent. Ez kell a népnek, összegzi a tanulságokat a derék professzor.
Kérdem én ezek után: miért is nincsenek golfpályák Zimbabwében?