Mi kell az igazi boldogsághoz?
Nem elég a boldogsághoz a külső, a pénz és a hírnév
Ha valakinek sok pénze van, jól néz ki és híres, azt gondolhatnánk róla, hogy automatikusan boldog is, azonban egy új tanulmány alaposan rácáfol erre.
2009.05.27 19:04medipress.huA New York állambeli Rochester Egyetem kutatói Edward Deci pszichológiaprofesszor vezetésével 147 végzett főiskolást követtek nyomon és értékelték céljaikat és boldogságukat egy évvel a diploma után, majd 12 hónap elteltével. Kiderült, hogy akik vágya a pénz és a hírnév volt, kevésbé voltak boldogabbak, mint azok, akik olyan célokat jelöltek meg, mint a személyiségfejlődés, a hosszútávú kapcsolatok kiépítése vagy a közösségnek történő segítés, utóbbiaknál „jelentősen megnőtt az elégedettség, a jó közérzet és a boldogság”.
Az eredmények alátámasztják Deci korábbi, Richard Ryannel felállított elméletét, miszerint a jó közérzet nagyrészt attól függ, teljesülnek-e szükségleteink az autonómia, a kompetencia és a kapcsolatok terén. Minél elkötelezettebb valaki a céljai iránt, annál valószínűbb, hogy sikerrel jár, azonban ez a kutatás kiderítette, hogy a célok elérése nem minden esetben jár együtt boldogsággal és jó közérzettel. Ehelyett azt találták, hogy az olyan materialista célok, mint például egy adott fizetés elérése hozzájárulhat a megbetegedéshez, míg a nem-anyagi javakat előnyben részesítőknek pozitívabb gondolataik voltak.
„Az amerikai álom céljainak elérésekor kevésbé elégedett az ember az autonómiájával és a hasznosságával, ez pedig betegségekhez vezethet” – mondta el Deci, aki azt tanácsolja a frissdiplomásoknak, hogy tartsák egyensúlyban az anyagi javakra vonatkozó célokat a fontosabb emberi célokkal, olyanokkal, mint a tartalmas kapcsolatok, a személyiségfejlődés és a közösségi élet.