Véd a kiszáradástól és a portól
Minél hosszabb a szempilla, annál jobb
Nem csak a nők számára jelent előnyt a hosszú, hosszabb szempilla, és most már tudományos magyarázatunk is van rá.
2015.02.26 13:00ma.hu
Forrás: Steve Jurvetson, Flickr CC BY 2.0
A Georgiai Műszaki Intézet kutatócsapata kíváncsi volt, hogyan is működik pontosan az emberi szempilla, miért pont akkora, amekkora, és van-e az esztétikai előnyön túl más pozitív hatása a hosszabb szőrszálaknak. Szerencsére eredményeiket nem tartották meg maguknak, így most mi is megismerkedhetünk a szempillák titkaival.
A Guillermo J. Amador vezette csapat kis szélcsatornát épített, melyben három, mesterséges szempillát vizsgált meg. Egy kereskedelmi forgalomban elérhető, emberi szőrből készítettet, egy mesterséges hálót és egy vízhatlan gyűrűt használtak fel; mindegyikbe kicsiny alumíniumlemezt rakva. Ezt négy milliméter mélyen süllyesztették a szempillák alá, majd vízzel töltötték meg őket, hogy a szemgolyót imitálják.
Miután végzett az előkészületekkel, Amador csapata bekapcsolta a szélcsatornát, és a mintadarabokat egyenként tíz-tíz percig "fújatta" levegővel. Az elpárolgott víz mennyiségéből megállapíthatták a szempillák vízmegtartó képességét, azaz azt, hogy mennyire képesek meggátolni a szem kiszáradását. Noha a vízhatlan gyűrű "nyert", de egyben ez akadályozta a leginkább a látást, a másik két versenyző közül az emberi szőrből készült szempilla bizonyult hatékonyabbnak.
Egy másik tesztben a portól, pollentől és más részecskéktől való védelmet vizsgálták. Ehhez szintén szélcsatornát és párologtatót használtak. Kiderült, hogy a szemszélesség harmadát kitevő szempilla felére csökkentette a párolgást és a levegőben levő részecskék felét is kiszűrte. Hosszabb szempillával még jobb hatás érhető el, állította a kutatócsapat, noha azt beismerték, hogy további kutatásokra van szükség a témában.