Szaúd-Arábia
Teveistálló levegőjében találtak MERS-koronavírust
A vizsgálatok megerősítették, hogy a levegőből azonosított vírustöredékek pontosan ugyanolyanok, mint amilyeneket a beteg tevében és gazdájában találtak.
2014.07.23 13:32MTI
MERS-koronavírust találtak egy szaúd-arábiai teveistálló levegőjében. A farm egyik tevéje is fertőzött volt. További kutatásoknak kell megállapítania, levegő útján is terjed-e a betegség.
Az amerikai mBio online mikrobiológiai szaklapban közzétett kutatás során tavaly novemberben a szaúd-arábiai virológusok három egymást követő napon három levegőmintát gyűjtöttek egy olyan teveistállóból, amelynek 43 éves tulajdonosa a közel-keleti légúti megbetegedés (MERS) vírusának hordozója volt. Később a férfi belehalt a kórba.
Laboratóriumi vizsgálatok kimutatták az első levegőmintából a koronavírus géntöredékeit. Ugyanezen a napon a MERS-beteg férfi egyik tevéjénél is diagnosztizálták a fertőzést. További vizsgálatok megerősítették, hogy a levegőből azonosított vírustöredékek pontosan ugyanolyanok, mint amilyeneket a beteg tevében és gazdájában találtak.
A többi levegőminta azonban nem bizonyult pozitívnak, azaz nem tartalmazott vírust, ami arra utal, hogy a tevék rövid szakaszokban, hosszabb szünetekkel bocsáthatják a légtérbe a kórokozót - mondta Eszam Azar, a szaúd-arábiai Abdulaziz király Egyetem virológusa.
Korábbi vizsgálatok szerint nagyobb a fertőzés kockázata azoknál, akik tevékkel dolgoznak, és egyre gyűlik a bizonyíték arra, hogy a vírus tevéről emberre terjedhet. A virológus ezért a védőöltözék és az óvintézkedések fontosságát hangsúlyozta, és kiemelte, hogy kerülni kell az érintkezést a beteg vagy vírushordozó tevékkel. Javasolta a tevetej pasztörizálását és a tevehús alapos átsütését-főzését.
A 2012-ben Szaúd-Arábiában azonosított koronavírus súlyos heveny légúti tüneteket idéz elő. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján eddig 834 embernél azonosították a kórokozót, és legalább 288-an haltak bele a betegségbe.