Nem intenek búcsút a soványaknak?
Kifutón maradhatnak a nullás méretű modellek
Mégsem tiltják le a "nullás méretű", azaz túl sovány modelleket a kifutóról - jelentették be a Londoni Divathét rendezői, arra hivatkozva, hogy bár terveztek ilyesmit, a világ nagy divatipari óriásai "szükségtelennek" tartották a korlátozást.
2008.08.16 19:00MTIA Brit Divattanács szóvivője szerint nemzetközi partnereik olyan kifogásokkal álltak elő, hogy a modellek orvosi vizsgálatra utasítása túl költséges lenne és tolakodásnak tűnhetne.
"A New York-i, milánói és párizsi kollégákkal folytatott beszélgetéseinkből kiderült, egyszerűen nem ismerték fel, hogy szükséges lenne egy nemzetközi egészségügyi igazolás" - fogalmazott az illetékes a tanács honlapján szerdán közzétett nyílt levelében.

Az egészségügyi bizonyítvány bevezetésének ötlete tavaly merült fel, amikor az iparág bizottságot hozott létre azzal a feladattal, hogy válaszoljon a közönségnek az agyonéhezett modellekkel kapcsolatos aggodalmaira.
A modellek ugyanis nemcsak saját egészségüket teszik kockára, hanem rossz mintát is közvetítenek a fiatal lányoknak, akiknek körében járványszerűen terjednek a táplálkozási rendellenességek.
A divatipar azóta áll ostrom alatt, mióta néhány tragikus haláleset felborzolta a világ kedélyét: csontsovány brazil és uruguayi modellek fizettek életükkel az abnormális elvárásokért.
A kijelölt testület azon javaslatait, hogy 16 évben húzzák meg a modellkedés alsó korhatárát, és biztosítsanak számukra a kifutó közelében pihenőszobát ennivalóval, már elfogadta a londoni rendezvény.
A Divattanács szóvivője azonban megerősítette, hogy egy orvosi bizonyítvány kötelezővé tételének akkor lenne értelme, ha az nemzetközileg általánossá válna. Az orvosi vizsgálat 250 fontba kerülne, amely egy modell egy bemutatóra járó átlagos járandósága.
A tanács szóvivője úgy vélte, hogy a rendelkezés elszigetelt bevezetése néhány fellépőt távol tartana a Londoni Divathéttől, de máshol még bőven lenne munka a számukra.
Míg az amerikaiak szintén bevezették a 16 éves korhatárt, és kiképezték az iparágban dolgozókat a táplálkozási rendellenességek jeleinek felfedezésére, a franciák úgy döntöttek, hogy ők nem illetékesek, így nem is vállalhatnak felelősséget a modellek egészségéért.
Milánóban van már kötelező orvosi vizsgálat, ám az olaszok arra az álláspontra helyezkedtek, hogy az önszabályozást részesítik előnyben egy nemzetközi szabályozással szemben.