Lemodellezték
Képpel! Akár Los Angelest is elérheti a radioaktív felhő
Az osztrák Meteorológiai és Geodinamikai Központi Intézet (ZAMG) legfrissebb számításai megmutatják, hogy a Fukushima atomerőmű reaktorainál történt robbanásokban légkörbe került nukleáris részecskék alkotta radioaktív felhő merre tart.
2011.03.15 16:50ma.huMiután pénteken brutális, a Richter skála szerinti 9-es erősségű földrengés rázta meg Japán északkeleti részét, az áramkimaradás miatt a Fukushimai atomerőmű reaktoraiban leállt a hűtés, melynek eredményeként túlmelegedett a reaktor és nagy mennyiségű hidrogén keletkezett, amely az épületben felgyülemlett, és berobbant.
Az ismételt robbanások eredményeként nukleáris részecskék kerültek a légtérbe, az osztrák Meteorológiai és Geodinamikai Központi Intézet (ZAMG) pedig lemodellezte a kialakult radioaktív felhő útját a helyi szélviszonyokat és más időjárási tényezőket figyelembe véve.
A ZAMG jelenlegi modellszámítása szerint jelenleg egy alacsony nyomású légtömeg van Japán felett, aminek köszönhetően a radioaktív felhő Délnek indulhat Tokió fölé. Ugyanakkor az is lehetséges, hogy az elkövetkező órákban gyenge eső fog esni Japán keleti partjainál. A csapadék azonban a földbe mossa a radioaktív részecskéket. A legfrissebb előrejelzések szerint este a szélirány Nyugat felé fordul. A légtömegekkel azonban nem érkezhet el Európáig a veszélyes felhő.
Jelenleg is fúj a szél Tokió környékén, de ez még keleti irányú, és száraz az időjárás.