Szili ismertette az OVB elnökének levelét
Az Országgyűlésnek április 14-ig kell dönteni arról, hogy elrendelik-e a népszavazást
Az Országos Választási Bizottság (OVB) már pénteken tájékoztatta az Országgyűlés elnökét arról, hogy az Alkotmánybíróság hat népszavazási kezdeményezést hagyott jóvá jogerősen - közölte a távirati iroda érdeklődésére hétfőn Szigeti Péter, az OVB elnöke.
2008.03.17 16:42MTISzili Katalin, az Országgyűlés elnöke hétfőn, a napirend megszavazása előtt ismertette az OVB elnökének levelét. Közölte, hogy az ügyet kiadja az alkotmányügyi bizottságnak, hogy tárgyalja meg és készítse elő, majd ismertette, hogy az Országgyűlésnek április 14-ig kell dönteni arról, hogy elrendelik-e a népszavazást ezekben a kérdésekben. A népszavazásról és népi kezdeményezésről szóló 1998. évi III. törvény szerint fakultatív, (mérlegelés alapján elrendelt) népszavazás elrendelésére irányuló kezdeményezést a köztársasági elnök, a kormány, illetve az országgyűlési képviselők egyharmada nyújthat be az OVB elnökéhez.
Az OVB dönt a konkrét kérdés hitelesítéséről, a hitelesítés eredményéről pedig az OVB haladéktalanul tájékoztatja az Országgyűlés elnökét. Az Országgyűlés elnöke a feltételeknek megfelelő kezdeményezést a tájékoztatás kézhezvételét követő legközelebbi ülésnapon bejelenti, az Országgyűlés pedig köteles a kezdeményezést napirendre tűzni és megtárgyalni.
A házelnök bejelentését követő 30 napon belül pedig a képviselők egyszerű többsége dönt a népszavazás elrendeléséről. Az Országgyűlés elnöke a népszavazás elrendeléséről három napon belül tájékoztatja a köztársasági elnököt. Az Alkotmánybíróság múlt héten döntött Lendvai Ildikó frakcióvezető és 147 képviselőtársa, valamint Semjén Zsolt, a KDNP és Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetőinek 151 ellenzéki képviselőtársukkal benyújtott népszavazási kezdeményezései ügyében.
A szocialisták kezdeményezései közül ötnek adott zöld utat a testület. Ezek között szerepel, hogy a pártok a központi költségvetésen kívül csak természetes személyektől fogadhassanak el támogatást; szűnjön meg az országgyűlési képviselők elszámolási kötelezettséggel nem terhelt költségtérítése; az országgyűlési képviselői és a polgármesteri tisztség ne legyen összeférhető; az állami vezetőknél rendszeresen vagyongyarapodási vizsgálatot folytassanak le; a jogszabályban meghatározott munkakört betöltő köztisztviselőknél ugyancsak rendszeresen vagyongyarapodási vizsgálatot folytasson le az adóhatóság.
Az ellenzéki képviselők kezdeményezési közül annak adott zöld utat a testület, amely arra vonatkozik, hogy törvény tegye kötelezővé a miniszterelnök, a miniszterek, az államtitkárok és az országgyűlési képviselők vagyongyarapodásának évenkénti vizsgálatát.