Anyagi kár: 60 milliárd forint

Horváth Ágnes egyeztetne a népszavazás okozta "károk" enyhítéséről

Egyeztetést kezdeményez a szakmával Horváth Ágnes egészségügyi miniszter azoknak a "károknak" az enyhítésére, melyeket a népszavazás okozott.

2008.03.12 18:33MTI

Horváth Ágnes szerdai budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlése anyagi és szakmai károkat is okozott. Anyagi kárként a társadalombiztosításból kieső 60 milliárd forintot, szakmai kárként az orvos-beteg találkozások növekedését, a felesleges ápolási napok számának várható megugrását, illetve a hálapénzt nevezte. A vizitdíj bevezetése előtt Európában Magyarországon volt az egyik legtöbb orvos-beteg találkozás, melyet visszaszorítottak, de a vizitdíj eltörlésével ez a szám újra megugorhat - közölte.

Az egyeztetésről szólva Horváth Ágnes azt mondta: háziorvosi és kórházi szervezeteket, a szakmai kollégium képviselőit, járóbeteg-szakellátókat, kamarákat hívnak meg a megbeszélésre, melynek célja, hogy egyeztessenek a kárenyhítés mikéntjéről. Mint mondta, a tárca nyitott minden kezdeményezésre, de az egészségügyi kassza jelenlegi keretein belül kell megtalálni a kárenyhítés módját. Kiemelte: elvárja az egyeztető partnerektől, - főként a Magyar Orvosi Kamarától - hogy konkrét javaslatokkal érkezzenek a tárgyalásokra. "Ha kiadásnövelést javasolnak az alapellátásban (...), akkor kérem, hogy mondják meg, hogy honnan" - mondta.

A hódmezővásárhelyi kórház hétfő óta nem szed napidíjat; az esetre reagálva Horváth Ágnes azt mondta: bízik abban, hogy az ország valamennyi intézményvezetője törvénytisztelő állampolgár, ezért nem buzdít senkit törvénytelen magatartásra. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta: jó lenne, ha a kormány végre megértené az emberek március 9-i döntését.

"Az emberek a népszavazáson arra szólították fel a kormányt, hogy azonnal fejezze be a hazugság politikáját" - tette hozzá. Kiemelte: az a politika, amit Horváth Ágnes szerdai sajtótájékoztatójával is képvisel, az nem más, mint a "múlt politikája", amire az emberek nemet mondtak. Szijjártó Péter emlékeztetett arra: a kormány reformintézkedései ott kezdődtek, hogy elvették a pénzt az egészségügyi szférától.

A népszavazás eredménye arra kötelezi a kormányt, hogy adja vissza az egészségügynek azt a pénzt, amit elvett tőle - jelentette ki. Hozzátette: a vizitdíj és a kórházi napidíj nem volt pluszbevétel az egészségügy számára, hanem annak a pénznek volt a pótlása, amit a kormány elvett tőle.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.