"Az emberek az elmúlt időszak ellen szavaztak"

Orbán Viktor: Magyarország rendet akar

A vonatkozó jogszabályok módosításának, szigorúbb büntetések bevezetésének és a rendőrség megerősítésének szükségességéről beszéltek egyebek mellett a felszólalók Ózdon, az Orbán Viktor leendő miniszterelnök által kezdeményezett nemzeti konzultáció-sorozat első, keddi állomásán, amelyen a közrend és a közbiztonság témája került terítékre.

2010.05.11 17:45MTI

Tamás Barnabás a gömöri Putnok polgármestere, a Fidesz-KDNP frissen megválasztott országgyűlési képviselője arról beszélt, hogy ebben a térségben rengeteg a munkanélküli, a lakosságnak egyre nagyobb hányada él szociális segélyből. Sokan vannak olyanok, akik a szociális segélyt bűnözéssel szerzett javakkal egészítik ki - mondta, hozzáfűzve: a negatív gazdasági tendenciák egyre inkább a közbiztonság romlásához is hozzájárulnak.

A tisztességes embereket leginkább irritálja, hogy ipari méreteket öltöttek a fa- és fémlopások, a bolti és terménylopások, a lakás- és üzletbetörések, egyre több a fiatalkorú és gyermekkorú elkövető - folytatta, felvetve: szükség lehet a büntethetőség korhatárának leszállítására a mostani 14 évről, és legfőképpen az, hogy a törvények a tisztességes embereket védjék, és legyen elrettentő hatásuk a bűnözőkre.

Mint mondta: kellő törvényi hátteret kell biztosítani a rendőröknek, "nincs szükség gárdavonulásra, bakancs-csattogtatásokra", kemény rendőrségre van szükség, és szigorúbb büntetésekre.

Balogh István, az ózdi kisebbségi önkormányzat képviselője azt mondta, hogy kevés szó esik a rendőri túlkapásokról, a korrupcióról, annál több a cigánybűnözésről, pedig cigánybűnözés nincs, csak bűnözés. Több roma származású rendőrre lenne szükség, és nem romaellenes rendőrökre - jelentette ki.

Demeter Zoltán, Bánhorváti polgármestere, a sajószentpéteri központ újonnan megválasztott Fidesz-KDNP-s országgyűlési képviselője azt fejtegette, hogy a térségben nőtt az időskorúak sérelmére elkövetett bűncselekmények száma.

A biztonságérzet növelésére van szükség, az emberek nem érzik biztonságban magukat, miközben a bűnözők "élnek mint Marci Hevesen, röhögnek markukba", mert csupán csekély mértékben büntetik meg őket, már ha rendőrkézre kerülnek - értékelte.

A rendőrségnek több jogosítványra lenne szüksége, valamint több rendőrt kellene a közterületekre vezényelni - jelentette ki. Vereczkei Csaba, Borsod-Abaúj-Zemplén megye rendőrfőkapitánya úgy vélekedett: a megye rendőrsége évek óta az országos átlag fölött teljesít, ennek ellenére nagyon sokan, nagyon rosszul érzik magukat.

Beszámolt arról, hogy a közelmúltban levelet írt a megye valamennyi polgármesterének, akiknek a visszajelzéseiből az derült ki, hogy az embereket leginkább a csendháborítás, az éjszakai randalírozás, a közterületen való csoportosulás, az éjszakai garázdaságok, rongálások irritálják, miként a termény- és falopások, a közlekedés biztonságát veszélytetők, és azok a bűnelkövetők, akik időskorúakat rabolnak ki, támadnak meg.

A főkapitány szerint a rendőri létszám növelésével párhuzamosan szükség lenne a jogszabályok megváltoztatására.

Magyarország rendet akar

Magyarország rendet akar és elege van abból, hogy ahelyett, hogy az ország vezetői rendet tennének, politikai és ideológiai vitát folytatnak a parlamentben különböző témákról. Eközben pedig az élet egyre elviselhetetlenebbé válik ott, ahol a valóságos magyar mindennapok zajlanak - jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz-MPSZ elnöke az észak-borsodi Ózdon

Úgy fogalmazott: az emberek ezért adtak egyetlen párt kezébe ekkora felhatalmazást, bizalmat és az elmúlt időszak ellen szavaztak. A megdöntött rendszer - amelyet "most magunk mögött hagytunk" - egyik legfontosabb jellemzője az volt, hogy nem voltak olyan események, mint a mai - fűzte hozzá.

A döntések az elmúlt években rendszeresen az emberek feje fölött születtek. "Senkit nem kérdeztek meg semmiről, (...), ez az, ami nem folytatható" - hangoztatta.

Kitért arra, hogy a közbiztonság kérdése nemcsak Magyarországot érinti, hanem a probléma az egész nyugati civilizációt sújtja. Vannak Európában is megfigyelhető okok, a technika fejlődése, a nagyvárosi életmód, a felgyorsult életvitel, az információ áramlása, emellett a gazdasági nehézségek, a munkanélküliség, a szervezett bűnözés összekapcsolódva a terrorizmussal - sorolta a példákat a politikus.

Mint mondta, Magyarországon ezen okok mellett van még néhány jelenség, ami súlyosbítja a helyzetet, mindkettő a politika számlájára írható. Az egyik, hogy az elmúlt nyolc esztendőben a hatalmi elit úgy gondolta, következmény nélkül visszaélhet hatalmával és ez hozzájárult a közrend, illetve a közbiztonság felbomlásához.

Második tényezőként kiemelte: az elmúlt időszakban vidékellenes kormányzás történt Magyarországon, a vidéken élő emberek úgy érezték, az ország, a kormány lemondott róluk, nem törődött velük. "Ennek aztán meg is lettek a politikai következményei, amit látunk a mostani parlament összetételén" - fogalmazott Orbán Viktor.

Emlékeztetett arra, hogy 90-es évek elején a rend szó leértékelődött, de mára már mindenki ráébredt, hogy a szabadság rend nélkül nem más, mint nyomasztó káosz. Olyan káosz, amelyben " leginkább a félelem tenyészik" - tette hozzá.

Véleménye szerint nem szabad elmenni a választási eredmények mellett, amelyet nem lehet véletlennek nevezni, hogy a parlamenti mandátumok 68 százalékát egy parlamenti párt kezébe helyezik a választók, ráadásul kétszer.

Ez bizonyítja azt, hogy a magyarok a káosz ellen szavaztak, és a változás mellett tették le voksukat. Az elmúlt időszakot a káosz uralta, mert valójában nem a közérdeket szolgálta, hanem az önérdeket - fejtette ki álláspontját a politikus. A pártelnök hozzátette: "ha van közmegegyezés, akkor van rend, ha nincs, akkor káosz van".

Az elmúlt nyolc évben leginkább az ország vezetői nem törekedtek arra, hogy közmegegyezést hozzanak létre azokban a kérdésekben, ahol a közös érdek megelőzi az egyéni magánérdeket. Ez lesz az új rendszer lényege, amely a nemzeti együttműködés rendszere, meg kell állapodni néhány kardinális kérdésben. Beszélt arról is, hogy egy ország annyiban törvénytisztelő és jogkövető, amennyiben a vezetői is törvényt tisztelők és jogkövetőek. "Ott ahol a vezetők a törvény fölé helyezik magukat", mindenki magyarázkodik és hivatkozik valamire.

Mi kell ahhoz, hogy rend és megfelelő közbiztonság legyen ismét Magyarországon?
- tette fel a kérdést Orbán Viktor - válaszként hozzáfűzve, hogy a feladat nem bonyolult, csak nehéz.

Ezért volt a nemzeti konzultáció első témája a közbiztonság, hogy mindenki megértse: ma Magyarországon ez az egyik legfontosabb feladat. Arra kell összpontosítani, hogy nagyon rövid időn belül eredményeket érjünk el. Ez a következő parlament és kormány hitelességének kérdése, ezért tett olyan vállalásokat korábban, hogy a kormány megalakulása után két héttel az embereknek érezni kell a változást. "A nehéz, de egyszerű feladat a következő: (...) először is a törvények tekintélyét helyre kell állítani" - összegezte, hozzátéve, hogy nincs kis ügy vagy nagy ügy, törvénysértés van, és a törvények mindenkire egyformán vonatkoznak felfelé is lefelé is.

Kitért arra, hogy véleménye szerint Magyarországon jelenleg nem hitelesek a statisztikák, az emberek nem a mutatóktól félnek, hanem a bűnözőktől. Valóságos képet kell adni az országról, az államháztartásról, a költségvetésről.

Ebben a témában "Magyarország az igazság pillanata előtt áll".

"Minden faluban lesz rendőr"

Pintér Sándor és a létrehozandó Belügyminisztérium kapcsán azt mondta, nem népszerűnek kell lennie a tárcának és vezetőjének, hanem eredményesnek.

Pintér egy olyan tapasztalt szakember, aki úgy ismeri ezt a területet mint a saját tenyerét -
mondta Orbán Viktor.

Megjegyezte: mindenhol lesz rendőr, lesz körzeti megbízott, és helyreállítják azokat az intézményeket, amelyek a megfelelő közrendhez és közbiztonsághoz szükségesek.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.